X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Μέγα... δώρο με ανατροπή - έπος στην Ελλάδα η Κύπρος!

Φοβερά και τρομερά πράγματα από την Κύπρο που βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Βοσνία, ωστόσο στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο φιλοδώρισε με τρία γκολ τους Βόσνιους, κέρδισε 3-2 κάνοντας τεράστιο δώρο στην Ελλάδα. Περίπατος του Βελγίου στην με το Γιβραλτάρ.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η εθνική ομάδα της Κύπρου στο "ΓΣΠ" επικρατώντας της Βοσνίας με 3-2. Η Κύπρος βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο, εξαιτίας των γκολ που πέτυχαν οι Σούνιτς (33') και Βίσκα (44'), ωστόσο το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο εξελίχθηκε σε... εφιάλτη για τους φιλοξενούμενος.

Το... πάρτι της σπουδαίας ανατροπής ξεκίνησε ο Χριστοφή στο 65' για το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα (67') ισοφάρισε ο Λαμπάν σε 2-2, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στο 76' ο Σωτηρίου. Οι Βόσνιοι στα 15 λεπτά που είχαν απομείνει πίεσαν την Κύπρο, αλλά καμία από τις προσπάθειές τους δεν ευδοκίμησε.

Η μεγάλη νίκη των Κύπριων επί των Βόσνιων αποτελεί και τεράστιο "δώρο" για την Ελλάδα που στο "Καραϊσκάκη" δεν κατάφερε να κερδίσει την Εσθονία, μένοντας στο 0-0.

ΠΑΡΤΙ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ

Όσον αφορά το πρωτοπόρο του 7ου ομίλου, Βέλγιο, το Γιβραλτάρ όπως ήταν αναμενόμενο δεν αποτέλεσε... φόβητρο.

Οι Βέλγοι στη συγκεκριμένη αναμέτρηση πέτυχαν εννέα γκολ! Ο Μέρτενς στο 16' άνοιξε το σκορ, από τρία γκολ πέτυχαν ο Λουκάκου (21', 38', 84) με τον Μενιέ (18', 61', 67'), ενώ σκόραραν και οι Βίτσελ (27'), Αζάρ (45').

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 40' της αναμέτρησης ο διαιτητής απέβαλλε τον Βίτσελ για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλό του.