Ο Αλμπιόλ γιόρτασε δις και μαζί του όλοι οι Ναπολιτάνοι!
Η Γιουβέντους έκανε το δώρο το Σάββατο και η Νάπολι το πήρε μία ημέρα αργότερα, για να βάλει ξανά φωτιά στη μάχη του τίτλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ραούλ Αλμπιόλ (VIDEO).
![Ο Αλμπιόλ γιόρτασε δις και μαζί του όλοι οι Ναπολιτάνοι!](https://www.contra.gr/img/2275/7428176/279000/w460/460/napoli1.jpg)
Μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα (εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Ρόμα και ισοπαλία 0-0 στο Μιλάνο με την Ίντερ) η Νάπολι επέστρεψε στις επιτυχίες και ταυτόχρονα στη διεκδίκηση του σκουντέτο με αξιώσεις.
Και αυτό γιατί κατάφερε να κάμψει με 1-0 την αντίσταση της Τζένοα στο "Σαν Πάολο" και να μειώσει στους δύο πόντους τη διαφορά της από την κορυφή, μετά την αναπάντεχη ισοπαλία (0-0) της πρωτοπόρου Γιουβέντους στην έδρα της ΣΠΑΛ το Σάββατο.
![Ο Αλμπιόλ γιόρτασε δις και μαζί του όλοι οι Ναπολιτάνοι!](https://www.contra.gr/img/140/7428177/267000/o/140/0/napoli2.jpg)
Λυτρωτής για τους "παρτενοπέι" σε ένα ματς που έστελνε ενδείξεις πως θα μπορούσε να "στραβώσει" (είχαν δύο δοκάρια με Μέρτενς και Ινσίνιε) ήταν ο Ραούλ Αλμπιόλ με κοντινή κεφαλιά στο 72ο λεπτό.
Λεπτομέρεια; Αυτό ήταν μόλις το τρίτο τέρμα για τον Ισπανό κεντρικό αμυντικό στα πέντε χρόνια παρουσίας του στη Νάπολι, ο οποιός λίγο πριν την έναρξη του αγώνα παρέλαβε μία συλλεκτική φανέλα για τη συμπλήρωση 200 συμμετοχών του με την ομάδα του ιταλικού Νότου.