X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ο Νικολόπουλος λύτρωσε το Αιγάλεω

Σε ένα παιχνίδι που γρήγορα θα ξεχαστεί το Αιγάλεω πήρε τη νίκη με αντίπαλο τον Λεβαδειακό με 1-0, χάρη σε γκολ του Νικολόπουλου στο 30’. Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα, με δέκα τελείωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Δημητρόπουλου.

Ρεπορτάζ: Βαγγέλης Μπαλτσαβιάς
Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες αν και κινήθηκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο δεν απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο. Το Αιγάλεω δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, εν αντιθέσει, με τον Λεβαδειακό που δεν μπόρεσε να απειλήσει παρά το γεγονός πως δεν είχε κλειστεί στα καρέ του.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 30’ όταν ο Ποπόφ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νικολόπουλος από το ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαφειρόπουλου, γράφοντας έτσι το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο διπλασιασμό των τερμάτων τους, όταν ο Ποπόφ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε το δυνατό σουτ, όμως, ο πορτιέρο των Βοιωτών έστειλε την μπάλα σε κόρνερ με εντυπωσιακό τρόπο.

* Στις κερκίδες του «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» βρέθηκε ο πρόεδρος του Λεβαδειακού, Γιάννης Κομπότης, ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση παρέα με τον Νίκο Κόβη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, πιέζοντας ασφυκτικά το Αιγάλεω. Στο 57’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Ρούσεφ εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκούρμα έπιασε τη κεφαλιά, αλλά ο Ψωμάς έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή, γλιτώνοντας την εστία της ομάδας του από την παραβίαση.

Στο 77’ οι παίκτες του Τάκη Λεμονή έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν ο Μπασαλά βρήκε τον Λάζορικ μέσα στη μεγάλη περιοχή, εκείνος έστρωσε στον Γκούρμα, το σουτ του οποίου κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 88’ ο Δημητρόπουλος άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, όταν προσπάθησε να σπρώξει εκτός αγωνιστικού χώρου έναν ποδοσφαιριστή του Αιγάλεω που βρισκόταν στο έδαφος και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα δικαιολογημένα του Καρατζά.

Αιγάλεω: Σιντιμπέ, Παπουτσής, Ψωμάς, Ζαπρόπουλος, Ψωμάς, Ομο, Ποπόφ (54' Μπάρκογλου), Εντουσέι, Νικολόπουλος (89' Σέζαρεκ), Φωτάκης, Μουστογιάννης (80' Τσάτσος), Χλωρός
Λεβαδειακός: Ζαφειρόπουλος, Καλλιμάνης, Μασάρα (46' Χρυσάφης), Παστός, Δημητρόπουλος, Παππάς (55' Μπασαλά), Θεοδοσιάδης, Ζησόπουλος, Γκούρμα, Καρακατσάνης, Ρούσεφ (68' Λάζορικ)

Διαιτητής: Καρατζάς (Ευβοίας)
Κίτρινες: Νικολόπουλος, Ζαπρόπουλος-Παππάς
Κόκκινες: Δημητρόπουλος
Σκόρερ: 30' Νικολόπουλος