Οι αριθμοί του Ισπανία-Ολλανδία

Προκαλεί δέος το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης μεταξύ της Ισπανίας και της Ολλανδίας στην "Arena Fonte Nova" του Σαλβαντόρ. Δείτε τα ενδιαφέροντα στατιστικά της "πεντάρας" των "οράνιε" επί της "φούρια ρόχα".

Ο Στέφαν ντε Φράι έκανε την αρχή στο 64ο λεπτό (3-1), αφού η Ολλανδία έγινε η πρώτη ομάδα που σκόραρε τρία και πλέον γκολ επί της Ισπανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά την Γαλλία το 2006.

Όταν ο Ρόμπιν φαν Πέρσι έγραψε το 4-1 στο 72ο λεπτό, ο χρόνος γύρισε έξι χρόνια πίσω: Παρασκευή και 13 Ιουνίου 2008 η Ολλανδία είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ της Γαλλίας.

Το γκολ του Άριεν Ρόμπεν στο 80ό λεπτό που διαμόρφωσε το τελικό 5-1 αποτέλεσε το κερασάκι στην τούρτα και σήμανε τη βαρύτερη ήττα της Ισπανίας σε επίσημο ματς μετά το 1-6 από την Βραζιλία στις 13 Ιουλίου 1950.

Η "φούρια ρόχα", πάντως, κατάφερε να αποφύγει την πιο βαριά ήττα κατόχου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όσον αφορά τον αριθμό των γκολ κι όχι τη διαφορά. Το 1958 η Γαλλία είχε νικήσει 6-3 την Δυτική Γερμανία.