X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ολυμπιακός-Πανθρακικός 6-2

Τέσσερα γκολ σε επτά λεπτά ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού στην ισοφάριση του Πανθρακικού. Η ομάδα του Μίτσελ μετέτρεψε τα γιουχαϊσματα σε επιδοκιμασίες με το επιβλητικό 6-2 που τον στέλνει στον τελικό Κυπέλλου. Τυπική διαδικασία η ρεβάνς της 28ης Απριλίου στην Κομοτηνή.

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ (Δείτε videos)

Εικόνα αγώνα:

Το ματς είναι αυτό που λέμε "χορταστικό". Και τι δεν είχε, τι να πρωτοπεριγράψεις. Το εκρηκτικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού; Την απάντηση του Πανθρακικού; Το ξέσπασμα στο β' μέρος με τέσσερα γκολ σε 7 λεπτά; Τις αποδοκιμασίες που έγιναν χειροκροτήματα;

Σίγουρα, η εικόνα στο γήπεδο Καραϊσκάκη δεν ήταν συνηθισμένοι. Αρχικά, ήταν άδειο. Λίγος κόσμος σε ένα από τα τελευταία ματς με ενδιαφέρον (το επόμενο θα είναι ο τελικός). Στη συνέχεια είδαμε δύο γρήγορα γκολ, πράγμα σπάνιο για τον εφετινό Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ (με τη βοήθεια του Μελίσση) στο 3' και ο Ιμπαγάσα στο 10'.

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός... αποχώρησε από το γήπεδο και ανέλαβε δράση ο Τζάνης. Αφού πρώτα έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, σκόραρε θαυμάσιο τέρμα στο 18' και έδωσε νέο ενδιαφέρον. Αυτός, όμως, που άλλαξε τα δεδομένα ήταν ο Λουσέρο, ο οποίος με εξίσου θαυμάσιο γκολ στο 31' έφερε το ματς στο 2-2.

Το σκηνικό αναμενόμενο: αποδοκιμασίες του κόσμου και προβληματισμός για την ομάδα του Μίτσελ. Αυτά, βέβαια, άλλαξαν άρδην στο δεύτερο μέρος. Τέσσερα γκολ σε επτά λεπτά ήταν αρκετά και το 6-2 έφερε ευφορία στο λιμάνι. Στο 48' ο Μήτρογλου πέτυχε το μισό γκολ που του πρόσφερε ο Ιμπαγάσα. Τρία λεπτά αργότερα ο Φετφατζίδης με ωραίο σλάλομ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2. Η σκυτάλη στον 54' στον Μήτρογλου για το 5-2 και στον Φουστέρ ένα λεπτό αργότερα για το 6-2. Λίγο μετά Φουστέρ και Φέισα απώλεσαν ευκαιρίες για το έβδομο γκολ.

Κάπου εκεί ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Οχι, πολύ, τόσο όμως για να σταματήσει αυτή η καταιγίδα. Ο Δερμιτζάκης δεν μπορούσε να συνειδητοποιήσει πως το 2-2 έγινε 6-2 σε επτά λεπτά, έβαλε τον Παπαδόπουλο μέσα μήπως και δει προκοπή, ενώ το... επόμενο γκολ των Πειραιωτών ήταν η είσοδος του πιτσιρικά Ιωαννίδη από τις Ακαδημίες.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν... τυπικά. Με το 6-2 υπέρ του ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα λόγο να πιέσει και να πιεστεί. Ο Πανθρακικός ήταν αυτός που "καιγόταν", αλλά δεν έκανε τίποτε περισσότερο από το να περιμένει τη λήξη του αγώνα.

Κλειδί αγώνα:

Τα είπαμε και πιο πάνω. Το ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε τα δεδομένα. Ακόμα και ο Βαγγέλης Μαρινάκης να κατέβαινε στα αποδυτήρια, δεν θα βλέπαμε τόσο αλλαγμένο (προς το καλύτερο) Ολυμπιακός.

MVP:

Ο Αριέλ Ιμπαγάσα έδειξε ότι στο (φτωχό) ελληνικό πρωτάθλημα παίζει χαλαρά μέχρι τα 40...

Αδύναμος κρίκος:

Ο Πανθρακικός έκατσε στο 2-2 και στο β' μέρος δεν βγήκε ποτέ από τα αποδυτήρια...

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Κάρολ, Μοδέστο, Μασάντο, Ιμπαγάσα, Φέισα, Μήτρογλου (69' Ιωαννίδης), Βλαχοδήμος (42' Φετφατζίδης), Φουστέρ (76' Μανιάτης), Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς.

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Μελίσσης, Στάθης, Κάσελαν, Λουσέρο, Σερφά, Μίνγκας, Ντιόγκο, Μουνάφο (62' Μπαϊκαρά), Μακρυδημήτρης, Τζάνης (61' Παπαδόπουλος).