X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Όμο-ρφη Λαμία, για λύπηση ο Αστέρας

Ο Αστέρας είχε την κατοχή, έκανε ευκαιρίες, όμως η Λαμία ήταν εκείνη με την ουσία και "χτυπώντας" τρεις φορές στην αδύναμη άμυνα των Αρκάδων, έφυγε με το πολύτιμο διπλό από την Τρίπολη (3-1), παίρνοντας παράλληλα την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην Super League Σουρωτή.

lamia asteras EUROKINISSI SPORTS

Η Λαμία παίζοντας υποδειγματικά στην κόντρα κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Αστέρα μόλις στο 6ο λεπτό με τον Όμο. Ο Πίτι εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε μπροστά από όλους και ο Αφρικανός με προβολή έκανε το 0-1.

Πάνω που ο Αστέρας άρχισε να συνέρχεται από το σοκ και να έχει μάλιστα και δοκάρι με τον Καλτσά στο 12ο λεπτό, η Λαμία πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον... δημιουργό του πρώτου! Η άμυνα του Αστέρα... κοιμήθηκε και ο Πίτι με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Αθανασιάδη κάνοντας το 0-2 στο 25ο λεπτό.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Αστέρα να χάνει δυο καλές στιγμές με τους Ιγκλέσιας και Μανιά, όμως η Λαμία άγγιξε το 3-0, με την τέταρτη της τελική στο ματς, όταν η μπάλα βρήκε στο δοκάρι μετά από σουτ του Βασιλαντωνόπουλου η μπάλα κόντραρε στον Πασαλίδη και κατέληξε στο δοκάρι.

ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ

Οι Αρκάδες πίεσαν είναι η αλήθεια στο δεύτερο μέρος και απείλησαν με κάποια σουτ έξω και μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως αυτό δεν έφτανε για να ανησυχήσει ο Παπαδόπουλος.

Η είσοδος του Μάσα έκανε πιο απρόβλεπτη την επίθεση του Αστέρα, αλλά και πάλι η Λαμία ήταν εκείνη που σκόραρε. Ο Βάντερσον κέρδισε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή και κεντρικά και με απευθείας εκτέλεση έκανε το 3-0 για την Λαμία στο 81'.

Το γκολ της... τιμής για τον Αστέρα πέτυχε ο Πασαλίδης στο 89ο λεπτό με κεφαλιά... ανενόχλητος στην περιοχή της Λαμίας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΣΤΕΡΑΣ:Αθανασιάδης, Ιγκόρ (Γκοντό 36'), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μαντιντά (Δουβίκας 61'), Ισνάλντο (Μάσα 46'), Καλτσάς, Μανιάς.

ΛΑΜΙΑ:Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα (Κουτρομάνος 73'), Αναστασιάδης, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βάντερσον, Κουκόλης, Ακόστα (Λινάρδος 83'), Πίτι (Αναστασόπουλος 68').

Σκόρερ: 0-1 (Όμο 6'), 0-2 (Πίτι 25'), 0-3 (Βάντερσον 81'), 1-3 (Πασαλίδης 89').