Όργια Ιμπραχίμοβιτς και τελικός για Παρί (VIDEOS)

Με τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς να σημειώνει χατ τρικ και να δίνει προσωπικό σόου ανά διαστήματα, η Παρί Σεν Ζερμέν έκαμψε την αντίσταση της Σεντ Ετιέν με 4-1 στο "Παρκ ντε Πρενς" και προκρίθηκε στον τελικό του Coupe de France, όπου θα αντιμετωπίσει την Οσέρ, ψάχνοντας... εκδίκηση για το 2003.

Ο Σουηδός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι κι έφτασε τα 100 γκολ με τη φανέλα της Παρί. Η απάντηση του Ρομέν Αμουμά ήρθε άμεσα και το παιχνίδι και από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έπαιζαν με αρκετές απουσίες λόγω τραυματισμών (Έντινσον Καβάνι, Νταβίντ Λουίζ, Τιάγκο Μότα μεταξύ άλλων), το φινάλε έμοιαζε αμφίρροπο.

Ο Εσέκιελ Λαβέτσι, όμως, έδωσε τη λύση στο 60' και στη συνέχεια τη "σκυτάλη" στον Ιμπραχίμοβιτς. Ο ηγέτης των Παριζιάνων σκόραρε στο 81ο λεπτό περνώντας και τον Στεφάν Ριφιέ κι έβαλε το "κερασάκι" στις καθυστερήσεις, κάνοντας χατ τρικ και πλησιάζοντας στα 7 γκολ τον αρχισκόρερ του συλλόγου, Πέδρο Παουλέτα.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Ντουσέζ, Φαν ντερ Βιλ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Ντιν, Βεράτι, Καμπάιγ (75' Ματουιντί), Ραμπιό, Λαβέτσι (82' Μπαεμπέκ), Ιμπραχίμοβιτς, Παστόρε (88' Ογκουστέν)

Σεντ Ετιέν (4-3-3): Ριφιέ, Κλαρκ, Τεοφίλ Κατρίν, Περέν, Ταμπανού, Λεμουάν, Ντιομαντέ (59' Κορνιέ), Κλεμάν, Αμουμά (78' Μονέ Πακέ), Ερντίντς, Μολό (63' Γκραντέλ)