Οταν η ΑΕΚ κέρδισε την Μπάγερν ήταν πάλι πρωταθλήτρια
Η επιστροφή στους ομίλους του UCL έφερε στο δρόμο της ΑΕΚ το μεγαθήριο που ονομάζεται Μπάγερν, με την Ένωση να έχει πάντως ήδη στο βιογραφικό της μία νίκη απέναντι στους Βαυαρούς...
![Οταν η ΑΕΚ κέρδισε την Μπάγερν ήταν πάλι πρωταθλήτρια](https://www.contra.gr/img/6273/7437674/533000/w460/460/aek1.jpg)
Στις 28/12/1971 η ΑΕΚ είχε υποδεχθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια την Μπάγερν Μονάχου σε φιλική αναμέτρηση...
Η Ένωση, όπως, θα συμβεί και φέτος στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ θα κοντραριστεί με τη γερμανική "μηχανή" όντας η πρωταθλήτρια Ελλάδας!
Στο συγκεκριμένο φιλικό που συνέβη στο πλαίσιο της μεγάλης διακοπής του γερμανικού πρωταθλήματος, η ΑΕΚ είχε κερδίσει την Μπάγερν Μονάχου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανδρέα Παπαεμμανουήλ περίπου 15 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.
Την Μπάγερν Μονάχου τότε καθοδηγούσε ο Ούντο Λάτεκ και στη σύνθεσή της υπήρχαν ποδοσφαιριστές όπως οι Γκερτ Μίλερ, Ούλι Χένες, Μπεκενμπάουερ.
Η σύνθεση της ΑΕΚ με προπονητή τον Μπράνκο Στάνκοβιτς ήταν: Σεραφείδης, Ιστόριος, Τόσκας (Τανίδης), Τριανταφύλλου, Καραπουλιτίδης, Καραφέσκος, Νικολάου (Νικολαΐδης), Ψυμογιάννος (Παπαεμμανουήλ), Παπαϊωάννου, Πομώνης (Βεντούρης).