Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U-17: Ο τίτλος στο Μεξικό

Μπροστά σε 40.000 θεατές στο Εθνικό στάδιο της Λίμα στο Περού, το Μεξικό συνέτριψε με 3-0 τη Βραζιλία και κατέκτησε το παγκόσμιο πρωτάθλημα παίδων. Η Βραζιλία έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα στο 28’ με το φάουλ του Κέλσο να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Σέρχιο Αριας. Τρία λεπτά αργότερα, οι Μεξικάνοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα των Βραζιλιάνων με σκόρερ τον Κάρλος Βέλα.

Η ψυχρολουσία για τους Βραζιλιάνους συνεχίστηκε στο 33’ όταν ο Ομάρ Εσπάρτσα, με δυνατό δεξί σουτ, διπλασίασε τα τέρματα των Μεξικανών.
Ο θρίαμβος του Μεξικό ολοκληρώθηκε τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ματς με τον Εβερ Γκούζμαν να διαμορφώνει με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, το τελικό 3-0.

Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος στην ιστορία του Μεξικό σε επίπεδο παγκοσμίου πρωταθλήματος και η πρώτη ήττα της σελεσάο σε τελικό από το 1995.

Στον μικρό τελικό, η Ολλανδία με δύο τέρματα του Γιον Γκούσενς επικράτησε με 2-1 της Τουρκίας για λογαριασμό της οποίας σκόραρε ο Νουρί Σαχίν.