X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Περίπατος

Σε γιορτή της Ρόμα εξελίχθηκε το ντέρμπι του Ολίμπικο ανάμεσα στην ομάδα του Φάμπιο Καπέλο και την Γιουβέντους. Οι Ρωμαίοι συνέτριψαν 4-0 την μεγάλη κυρία και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι του Σκουντέτο για το οποίο όμως προβάδισμα πέντε βαθμών έχει η Μίλαν (2-1 την Περούτζια στον Σαν Σίρο). Για την Γιουβέντους ο τίτλος απομακρύνεται πλέον αρκετά. Ισοπαλία της Ιντερ στην Γένοβα

Σε γιορτή της Ρόμα εξελίχθηκε το ντέρμπι του Ολίμπικο ανάμεσα στην ομάδα του Φάμπιο Καπέλο και την Γιουβέντους. Οι Ρωμαίοι συνέτριψαν 4-0 την μεγάλη Κυρία και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι του Σκουντέτο για το οποίο όμως προβάδισμα πέντε βαθμών έχει η Μίλαν (2-1 την Περούτζια στον Σαν Σίρο). Για την Γιουβέντους ο τίτλος απομακρύνεται πλέον αρκετά.

To παιχνίδι της αγωνιστικής

Παράσταση με ένα πρωταγωνιστή ήταν τελικά το ντέρμπι στο Ολίμπικο ανάμεσα στην Ρόμα και την Γιουβέντους. Η ομάδα του Καπέλο παρουσιάστηκε αποφασισμένη να κρατηθεί ζωντανή στην μάχη του τίτλου και παράλληλα να βγάλει την μεγάλη κυρία από τον κατάλογο των υποψήφιων διεκδικητών. Οι Ρωμαίοι τα κατάφεραν πολύ καλά αφού νίκησαν 3-0 τους αντιπάλους τους και έμειναν μόνοι στην 2η θέση πέντε βαθμούς πίσω από την Μίλαν

Η καλή μέρα από την Ρόμα φάνηκε από την αρχή του παιχνιδιού. Μόλις στο 13ο λεπτό του παιχνιδιού ο Ντακούρ με συρτό δεξί σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μπουφόν και έκανε ρο 1-0 μέσα σε αποθέωση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό παραλίγο να γίνει το 2-0 αλλά ο κεραυνός του Τότι βρήκε το δοκάρι. Η Γιουβέντους προσπάθησε να αναλάβει πρωτοβουλίες αλλά η δραστηριότητα του Ντεντβεντ δεν ήταν αρκετή για να γίνει ανταγωνιστική η ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος ανήκει αποκλειστικά στην Ρόμα. Στο 53’ ο Κασάνο κέρδισε πέναλτι από τον Μοντέρο και ο Τότι εκτελώντας εύστοχα την εσχάτη των ποινών έκανε το 2-0. Μετά την αποβολή του Μοντέρο στο 56’ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο απλά για τους γηπεδούχους. Ο Κασάνο που από την αρχή διψούσε για ένα γκολ τελικά πέτυχε δύο. Αρχικά στο 71’ μετά από συνεργασία των Τότι και Εμερσον ο νεαρός σταρ έκανε το 3-0 και στο 85’ μετά από σέντρα του Μαντσίνι με κεφαλιά έγραψε το 4-0. Μετά την επίτευξη του 4ου γκολ ο σκόρερ διέλυσε με μία κλοτσιά το σημαιάκι του κόρνερ δείχνοντας για άλλη μία φορά το εκρηκτικό του ταπεραμέντο.

Ρόμα: Πελιτσόλι, Πανούτσι, Κίβου, Ζεμινά, Σάμουελ, Μαντσίνι, Εμερσον, Ντακούρ (91’ Ντε Ρόσι), Λίμα, Τότι (89’ Ντε Αγκοστίνο), Κασάνο (87’ Κάριου)

Γιουβέντους: Μπουφόν, Τιράμ, Λεγκροτάλιε, Μοντέρο, Ζαμπρότα, Καμορανέζι (67’ Απια), Κόντε (58’Τούντορ) , Τακινάρντι, Νετβεντ, Ντι Βάιο (45’ Μίκολι), Τρεζεγκέ.

Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις

Ολοταχώς προς τον τίτλο καλπάζει η Μίλαν που πέρασε και το εμπόδιο της Περούτζια. Οι "ροσονέρι" επικράτησαν με 2-1 και τώρα θα δουν με άνεση το ντέρμπι του "Ολίμπικο". Πάντως, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν είναι εύκολο έργο απέναντι στο απελπισμένο για βαθμούς συγκρότημα του Σέρζι Κόσμι. Το σκορ άνοιξε στο 75' ο Ρούι Κόστα ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αντρέα Πίρλο με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.Σε θρίλερ εξελίχθηκε το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς στο 81' αποβλήθηκε ο Τζιουζέπε Πάνκαρο ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ΣαλβατόρεΦρέζι ισοφάρισε μεχτύπημα πέναλτι.
Σε θρίαμβο μετατράπηκετοταξίδι της Λάτσιο στο "Ενιο Ταρντίνι". Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, διέλυσε με 3-0 τηνΠάρμα και έκανε άλμαΤσάμπιονς Λιγκ. Δύο γκολ πέτυχε ο Κλαούντιο Λόπεζ και ένα Μπερνάντο Κοράντι.
Αντίθετα,σημαντικό έδαφος έχασε η Ιντερ που δενκατάφερε ναφύγει νικήτρια από την Γένοβα. Οι "νερατζούρι" έμειναν στο 2-2 με την Σαμπντόρια που ισοφάρισαν στο 85' με πέναλτι του Κριστιάνο Ντόνι. Ο Κριστιάν Βιέρι πέτυχε και ταδύο γκολ των Μιλανέζων.
Φιλί ζωής πήρε Εμπολι πουυπέταξε με1-0 τηνΣιένα ενώ η Μόντενα έστειλε ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό την Ανκόνα πουσυνεχίζειχωρίς νίκη. Τέλος, χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Ρετζίνα εναντίον της Μπρέσια.

Με έκπληξη άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής. Στο "Φρίουλι" η Μπολώνια θριάμβευσε με 3-1 της Ουντινέζε και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις βαθμολογίας. Οι "ροσομπλού" εκμεταλλεύτηκαν την αγωνιστική επιπολαιότητα της ομάδας του Λουτσιάνο Σπαλέτι και επικράτησαν με γκολ του Λοκατέλι, του Κασέτι και του Κολούτσι. Πλήγμα η ήττα για την Ουντινέζε που έμεινε πίσω στη μάχη του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Το γκολ των γηπεδούχων ο Γιανκουλόφσκι.
Στο άλλο ματς της ημέρας, η Λέτσε άλωσε την έδρα της Κιέβο με 3-2 και έκανε άλμα σωτηρίας. Αντίθετα η ομάδα της Βερόνα μετατρέπεται σε μία από τις πιο αδιάφορες ομάδες της κατηγορίας.