X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Πόντο στο 90'+ πήρε η Λάρισα

ΠΑΟΚ και Λάρισα έμειναν ισόπαλοι, 2-2, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Περίπου 15.000 φίλοι του ποδοσφαίρου είδαν τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο(γκολ του Κυπαρίσση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων) αλλά ενδιάμεσα, οι γηπεδούχοι, έκαναν ό,τι περνούσε από τα πόδια τους και εν τέλει πλήρωσαν μία στιγμιαία αδράνεια.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με επιθετικούς προσανατολισμούς. Μπαλάφας και Κωνσταντινίδης στα άκρα για τον ΠΑΟΚ, Αλωνεύτης και Σέρμπαν (έκλινε και προς τα μέσα) για τη Λάρισα. Μίετσελ – Σαλπιγγίδης από τη μία στη γραμμή κρούσης, Παπακώστας – Γαβριλόπουλος από την άλλη.

Αυτοί όμως που ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ και μάλιστα μόλις στο 2ο λεπτό, ήταν οι Θεσσαλοί. Ο Χρήστος Καρυπίδης προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον τερματοφύλακά του αλλά δεν συνεννοήθηκε καλά με τον Ντανιέλ Φερναντέζ, ο Πορτογάλος… έπιασε αέρα και έτσι το 0-1 ήταν γεγονός. Φαίνεται πως τα εγκωμιαστικά σχόλια… μάτιασαν τον 22χρονο πορτιέρο.

Οι παίκτες του Γιώργου Κωστίκου προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα αλλά ο Στέφανος Κοτσόλης αντέδρασε ουσιαστικά και θεαματικά στο σουτ του Αρμάντο Φουτσίνι, το οποίο σήμανε την είσοδο στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα. Από τη στιγμή που ο τεχνικός του ΠΑΟΚ είδε την ομάδα του να αντιμετωπίζει προβλήματα, πέρασε τον Χριστοδουλόπουλο στη θέση του Καρυπίδη, με τον Χασιώτη να οπισθοχωρεί από το πλευρό του Ζαγοράκη και μετά το ημίωρο να παίρνει θέση σε αυτό του Ουντέζε.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ κατέθεσαν λουλούδια σε ειδικό σημείο εις μνήμη των αδικοχαμένων φιλάθλων του Δικέφαλου, που έχασαν τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα το 1999.

** Ο μάνατζερ του Αμίρ Μέγκαχεντ βρίσκεται ήδη στη Θεσσαλονίκη αλλά παρά τα όσα ακούστηκαν και γράφηκαν σχετικά με τα καμώματα του Αιγύπτιου, δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ανάμεσα στις δύο πλευρές.

Παρά το ότι η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε μοτίβο (ανούσια υπεροχή των Θεσσαλονικέων), η στιγμιαία επιπολαιότητα στην άμυνα των «βυσσινί» και η ωραία προσπάθεια του Παντελή Κωνσταντινίδη έφεραν ακόμη μία φορά τον Κοτσόλη σε θέση δράσης. Ο πρώην πορτιέρο του Παναθηναϊκού έκανε σπουδαία επέμβαση με το αριστερό χέρι στο σουτ του άλλοτε συμπαίκτη του στην Παιανία. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα της επανάληψης δεν επεφύλασσε κάτι το διαφορετικό. Ο ΠΑΟΚ ήταν στη θέση του οδηγού αλλά σταδιακά γινόταν ξεκάθαρο πως μία προσωπική ενέργεια ήταν αυτό που χρειαζόταν για να αλλάξουν τα δεδομένα. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, αυτή ήρθε από τον Κωνσταντινίδη. Ο «σβούρας» μπήκε στη περιοχή, ο Βέλα Ζούνιορ καθυστέρησε να κάνει την προβολή και όταν το έπραξε, ανέτρεψε τον βραχύσωμο μέσο. Ο Κοντογιαννίδης έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης δεν είχε πρόβλημα να φέρει το ματς στα ίσια. Η μόνη φάση που σημειώθηκε πριν από την ισοφάριση ήταν ένα «άψυχο» σουτ του Διγκόζη από καλή θέση.

Ο Γιώργος Δώνης, βλέποντας το προβάδισμα να χάνεται, αποφάσισε να αλλάξει κάτι στο επιτελικό κομμάτι της μεσαίας γραμμής. Ο Ζλάτζαν Σπάσιτς πήρε τη θέση του Ντένις Σέρμπαν και ο Δημήτρης Γκίκας αυτή του Στάθη Αλωνεύτη, με τη δεύτερη κίνηση να είναι και η πιο συντηρητική. Αμιγής αλλαγή προσώπου αυτή του Θωμά Κυπαρίσση με τον Αλέξη Γαβριλόπουλο.

Η ψυχολογία όμως είχε περάσει στο μέρος των γηπεδούχων και παρά το ότι η απόδοση του Δικεφάλου δεν ήταν καλή, ο Χρήστος Μαλαδένης κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, δώδεκα λεπτά πριν το τέλος. Ο Φουτσίνι εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι, ο πολύπειρος μέσος «κρέμασε» με κεφαλιά τον Κοτσόλη.
Εν συνεχεία, αφού ο Κωστίκος διαπίστωσε πως ο Ζαγοράκης θα μπορούσε να βγάλει το 90λεπτο έστω και με προβλήματα, απέσυρε τον Μίετσελ για να θωρακίσει το κέντρο με τον Ηλιάδη.

Η αποστολή των φιλοξενούμενων δυσκόλεψε οκτώ λεπτά πριν το τέλος, όταν ο Νίκος Νταμπίζας δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη, χάρη σε μία αμφιλεγόμενη προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου. Ο Κοντογιαννίδης όμως δεν κατάλαβε το «θέατρο» και ως εκ τούτου έστειλε πρόωρα στα αποδυτήρια τον άλλοτε διεθνή άσο.

Παρά τις ημιτελείς προσπάθειες των Κωνσταντινίδη – Σαλπιγγίδη να οριστικοποιήσουν το τρίποντο, ο ΠΑΟΚ έδειχνε να παίρνει εν τέλει τη νίκη. Ο Θωμάς Κυπαρίσσης όμως είχε άλλη γνώμη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, εκμεταλλεύτηκε το «μαλακό» μαρκάρισμα του Χασιώτη και με δυνατό βολέ διαμόρφωσε το 2-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Τύχη και ικανότητα για τους Θεσσαλούς.

ΠΑΟΚ: Φερναντέζ, Καρυπίδης, Φουτσίνι, Ουντέζε, Χαραλάμπους, Ζαγοράκης, Χασιώτης, Μπαλάφας (46’ Μαλαδένης), Κωνσταντινίδης, Σαλπιγγίδης, Μίετσελ (81’ Ηλιάδης).
Λάρισα: Κοτσόλης, Σίμος, Νταμπίζας, Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Βέλα Ζούνιορ, Διγκόζης, Αλωνεύτης (64’ Γκίκας), Σέρμπαν (64’ Σπάσιτς), Παπακώστας, Γαβριλόπουλος (71’ Κυπαρίσσης).

Διαιτητής: Κοντογιαννίδης (Ξάνθης)

Σκόρερς: 61’ Σαλπιγγίδης, 78’ Μαλαδένης - 2’ Καρυπίδης "αυτ.". 90’ Κυπαρίσσης
Κίτρινες κάρτες: Σέρμπαν, Σίμος, Βέλα Ζούνιορ, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Κυπαρίσσης, – Μαλαδένης
Κόκκινες κάρτες: Νταμπίζας (δύο κίτρινες)
Εισιτήρια: 8.841
Εισπράξεις: 151.315

** Μετά το τέλος του αγώνα, οι φίλοι του ΠΑΟΚ αναγνώρισαν την προσπάθεια των παικτών και τους αποθέωσαν. Άκρως εκδηλωτικοί και οι "πιστοί" των φιλοξενούμενων.