Πορεία... πρωταθλητισμού ο Αστέρας
Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 3-1 της ΑΕΛ, έφτασε τις έξι νίκες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια και βάζει πλώρη για την πρώτη... τετράδα του πρωταθλήματος.
![SUPERLEAGUE / ÁÓÔÅÑÁÓ ÔÑÉÐÏËÇÓ - ËÁÑÉÓÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: REPORTER IMAGES / EUROKINISSI)](https://www.contra.gr/img/8778/7423343/524000/w460/460/asteras.jpg)
Αν εξαιρέσουμε τα δύο ματς για το Κύπελλο κόντρα στον Ατρόμητο, στα υπόλοιπα παιχνίδια για το πρωτάθλημα ο Αστέρας Τρίπολης... βγάζει μάτια. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη μοιάζουν ασταμάτητοι, ενώ κόντρα στην ΑΕΛ θα μπορούσαν να είχαν νικήσει και με περισσότερα τέρματα από το τελικό 3-1.
Το ματς ξεκίνησε με γκολ του Μιχάλη Μανιά στο 11ο λεπτό, με τους Αρκάδες να δείχνουν από νωρίς τις... άγριες διαθέσεις τους. Η ΑΕΛ ισοφάρισε με το πέναλτι του Ναζλίδη σε 1-1, αλλά μόνο προσωρινά αφού ο Μανιάς και πάλι στο 71' έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Το καλύτερο όμως οι Αρκάδες το κρατούσαν για το τέλος.
Στο 84' ο Κυριακόπουλος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Super League Σουρωτή. Και τι γκολ! Σούταρε από πλάγια θέση εκτός περιοχής αφήνοντας όρθιο τον Μπόζοβιτς της ΑΕΛ.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάββας Παντελίδης):Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ισνάλντο (76' Ισνάλντο), Τόνσο, Μαντιντά (64' Κότσιρας), Μανιάς (82' Γκοντό)
ΑΕΛ (Ανδρέας Λαυδαριάς):Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (78' Μλαντένοβιτς), Ναζλίδης, Κρίζμαν (82' Λεοζίνιο)