ΠΠΚ Ασίας: Προβάδισμα στο Μπαχρέιν

Τον πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση πήρε το Μπαχρέιν, ύστερα από την ισοπαλία 1-1 που απέσπασε στην Τασκένδη από το Ουζμπεκιστάν, στον αγώνα μπαράζ της ασιατικής ζώνης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το κρατίδιο της κεντρικής Ασίας πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, αφού στο 17' ο Ταλάλ Γιούσεφ σκόραρε, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή. Το σοκ, πάντως, δεν επήλθε, και η ομάδα του Μπόμπι Χόουτον ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Μαξίμ Σάτσκιχ, ένα γκολ που έμελλε να είναι και το τελευταίο του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν το πρώτο της σειράς, ο νικητής της οποίας θα δώσει νέο αγώνα μπαράζ με την τέταρτη ομάδα του ομίλου της Κεντρικής-Βόρειας Αμερικής και Καραϊβικής, για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γερμανίας.

Βέβαια, οι δύο ομάδες που είχαν τερματίσει τρίτες στους δύο τελικούς ομίλους της ασιατικής ζώνης (προκρίθηκαν απευθείας στο Μουντιάλ οι Σαουδική Αραβία, Νότια Κορέα, Ιαπωνία, Ιράν), είχαν δώσει τον... πρώτο αγώνα τον Σεπτέμβριο, όταν το Ουζμπεκιστάν είχε κερδίσει με 1-0. Εν τούτοις, μία… απίθανη απόφαση του διαιτητή Γιοσίντα Τοσιμίτσου, σε εκτέλεση πέναλτι των γηπεδούχων, προκάλεσε αντιδράσεις και η FIFA διέταξε την επανάληψη του αγώνα.

Ο... πραγματικός επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (/12/10), στην πρώτεύουσα του Μπαχρέιν, Μανάμα.