X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Premier League: Απρόσμενη ήττα για Μάντσεστερ Γ.

Ανεπανάληπτο κάζο για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.Οι "κόκκινοι διάβολοι", μέσα στο κατάμεστο"Ολντ Τράφορντ"ταπεινώθηκαν με 3-2 από την Μίντλεσμπρο και έμειναν πίσω στημάχη τουτίτλου.Μεγάλο φαβορί πλέον η Αρσεναλ που την Τρίτη νίκησε με 2-0 την Σάουθαμπτον και ξέφυγε με πέντε βαθμούς. Πετυχημένο το πέρασμα της Τσέλσι από το "Φράτον Παρκ", 2-0 την Πόρτσμουθ. Αλμα για Τσάμπιονς Λιγκ η Λίβερπουλ, 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι. Σπουδαίες νίκες για Τότεναμ και Αστον Βίλα

Ανεπανάληπτο κάζο για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι "κόκκινοι διάβολοι", μέσα στο κατάμεστο "Ολντ Τράφορντ" ταπεινώθηκαν με 3-2 από την Μίντλεσμπρο και έμειναν πίσω στη μάχη του τίτλου. Μεγάλο φαβορί πλέον η Αρσεναλ που την Τρίτη νίκησε με 2-0 την Σάουθαμπτον και ξέφυγε με πέντε βαθμούς. Πετυχημένο το πέρασμα της Τσέλσι από το "Φράτον Παρκ", 2-0 την Πόρτσμουθ. Αλμα για Τσάμπιονς Λιγκ η Λίβερπουλ, 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι. Σπουδαίες νίκες για Τότεναμ και Αστον Βίλα

To ματς της αγωνιστικής

Λιντς-Γουλβς 4-1

(14' Σμιθ, 41' Μάτιο, 62' Μίλνερ, 90' Βίντουκα - 21' Γκανέα)

Ζωντανή στην μάχη της παραμονής έμεινε η Λιντς Γιουνάιτεντ. Τα "παγώνια" στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, διέλυσαν με 4-1 την Γουλβς και πλέον βλέπουν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Ανίκανοι να αντισταθούν οι "λύκοι" στο πάθος των γηπεδούχων.
Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά απέκτησε ένα δαιμονιώδη ρυθμό, δείγμα του πόσο ήθελαν τη νίκη και οι δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πλησίασαν πρώτοι στο γκολ με τον Τζόντι Κράντοκ αλλά η Λιντς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 14ο λεπτό με κοντινή προβολή του Αλαν Σμιθ. Οι 36.000 οπαδοί των "παγωνιών" πανηγύρισαν το γκολ του Αγγλου επιθετικού αλλά δεν το χάρηκαν πολύ αφού έξι λεπτά αργότερα, ο μόνιμος σκόρερ της Γουλβς, ο Ιονέλ Γκανέα ισοφάρισε με δυνατό σουτ.
Οι γηπεδούχοι όμως ήταν περισσότερο αποφασισμένοι και στο 41' ο Ντομινίκ Μάτιο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πολ Τζόουνς, γράφοντας το 2-1.
Στην επανάληψη τα πράγματα ξεκαθάρισαν νωρίς. Αφού ο Ερικ Μπάκε απέφυγε την τελευταία στιγμή το αυτογκόλ, ο Τζέισον Μίλνερ έκανε το 3-1 στο 61ο λεπτό. Πάντως, ο νεαρός μεσοεπιθετικός πρέπει να ευχαριστεί τον Αλαν Σμιθ ο οποίος με ασίστ τον έβγαλε φάτσα με την επιτυχία. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μαρκ Βίντουκα. Ηταν το πρώτο γκολ του Αυστραλού μετά την επιστροφή του στην ομάδα. Ο διεθνής επιθετικός τον τελευταίο καιρό ήταν στην πατρίδα του καθώς ο πατέρας του αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Leeds: Robinson, Kelly, Caldwell, Matteo, Domi (45' Harte), Pennant, Bakke, Seth Johnson, Milner, Smith, Viduka.
Wolves: Jones, Irwin, Butler, Craddock, Naylor, Miller (62' Silas), Rae, Cameron, Kennedy, Cort (77' Iversen), Ganea.

Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις

Ηττα-σοκ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και μάλιστα μέσα στο "Ολντ Τράφορντ". Οι πρωταθλητές έχασαν με 3-2 από την Μίντλεσμπρο και έμειναν πίσω στη μάχη του τίτλου. Οι γηπεδούχοι για μία ακόμα φορά πλήρωσαν την απαράδεκτη άμυνα τους που χωρίς τον Ρίο Φέρντιναντ έχει μετατραπεί σε παιδική χαρά. Το πάρτι για τους φιλοξενούμενους άρχισε στο 34' με τον Ζουνίνιο να εκμεταλλεύεται το λάθος του Τιμ Χάουαρντ και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος πάγωσε ακόμα περισσότερο το γήπεδο "γράφοντας" το 2-0 για την Μίντλεσμπρο. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπάθησε να μαζέψει τα κομμάτια της και τα κατάφερε στο 45' με τον Ρουντ Φαν Νίστελροϊ να μειώνει σε 2-1. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους και στο 63' ο Ράιαν Γκιγκς επανέφερε τις ισορροπίες, διαμορφώνοντας το 2-2. Παρόλα αυτά, η Μίντλεσμπρο ήταν αυτή που ...γέλασε τελευταία με τον Τζον στο 80΄. Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ντιέγκο Φορλάν στις καθυστερήσεις και δεν κατάφερε να σώσει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.
Από κοντά και η Τσέλσι που εκμεταλλεύτηκε άψογα την γκέλα της Γιουνάιτεντ. Οι "μπλε" υπέταξαν με 2-0 την Πόρτσμουθ στο "Φράτον Παρκ" με γκολ του Σκοτ Πάρκερ (πρώτο του γκολ με την νέα του ομάδα) και το Ερναν Κρέσπο.
Προβάδισμα για την κατάληψη της 4ης θέσης πήρε η Λίβερπουλ. Οι "κόκκινοι" επικράτησαν με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι και εκμεταλλεύτηκαν άριστα τα αποτελέσματα της Νιουκάστλ και της Τσάρλτον. Το φάσμα του υποβιβασμού αντιμετωπίζουν οι citizens που έχουν τσακωθεί με τις νίκες. Οσον αφορά τους "ανθρακωρύχους", αυτοί έμειναν στο 1-1 με την Μπάκμπερν στο "Ιγουντ Παρκ". Πανωλεθρία για την Τσάρλτον στο λονδρέζικο ντέρμπι απέναντι στην Τότεναμ. Οι "addicks" που έχασαν μεγάλη δύναμη ύστερα από την φυγή του Σκοτ Πάρκερ, γνώρισαν την συντριβή με 4-2. Σε μεγάλη φόρμα οι "spurs" τρέχουν προς την Ευρώπη. Πάλι γκολ ο Ζερμέν Ντεφόε. Φανταστικό το γκολ του Τζόνι Τζάκσον.
Εντυπωσιάζει η Αστον Βίλα του Ντέιβιντ Ο' Λίρι. Οι "χωριάτες" πέρασαν με 2-1 από την έδρα της Φούλαμ που έχει χάσει μεγάλη δύναμη μετά την παραχώρηση του Λουίς Σαχά. Τέλος, η Μπέρμιγχαμ Σίτι δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Εβερτον. Η ομάδα του Στιβ Μπρους επικράτησε με 3-0 και συνεχίζει σε ευρωπαϊκό μονοπάτι. Απαράδεκτα τα "ζαχαρωτά" μακριά από το Λίβερπουλ

Την Τρίτη

Αλλη μία νίκη για την Αρσεναλ που καλπάζει προς τον τίτλο. Οι "κανονιέρηδες" με πρωταγωνιστή τον Τιερί Ανρί επικράτησαν με 2-0 της Σάουθαμπτον και θα παραμείνουν στη κορυφή της βαθμολογίας και μετά το τέλος της 25ης αγωνιστικής. Τα 101 γκολ στην Πρέμιερσιπ έφτασε ο Γάλλος επιθετικός που οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του. Παράπονα έχουν οι "άγιοι" από την διαιτησία του κ. Μπάρι καθώς θεωρούν πως το πρώτο γκολ του Ανρί ήταν οφσάιντ ενώ διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν δόθηκε σε μαρκάρισμα του Λέμαν στον Ορμεροντ. Διαμαρτυρίες είχαμε και από τους οπαδούς της Σάουθαμπτον που απαίτησαν να μην επιστρέψει ο Γκλεν Χοντλ στην ομάδα τους. Ο Αγγλος τεχνικός εμφανίζεται ως φαβορί για να αντικαταστήσει τον Γκόρντον Στράχαν ο οποίος έχει ξεκαθαρίσει πως το καλοκαίρι θα αφήσει τον πάγκο της ομάδας.
Στο άλλο ματς της ημέρας, Λέστερ και Μπόλτον έμειναν στο 1-1. Αποτέλεσμα που αφήνει ικανοποιημένους μόνο τους φιλοξενούμενους. Αντίθετα οι "αλεπούδες" συνεχίζουν να νιώθουν την θηλιά του υποβιβασμού. Απίστευτο το αυτογκόλ του Ιαν Γουόκερ. Ο Αγγλος πορτιέρο είχε μπλοκάρει την μπάλα και με μία απερίγραπτη γκάφα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Συνεχίζει να σκοράρει ο αειθαλής, Λες Φέρντιναντ. Βασικός ο Νίκος Νταμπίζας ενώ ο Στέλιος Γιαννακόπουλος έμεινε εκτός αποστολής εξαιτίας τραυματισμού.