Ranking: Όλοι οι προπονητές του Ολυμπιακού από το 2010

Ο Πέδρο Μαρτίνς συνεχίζει στον Ολυμπιακό για 3η χρονιά σερί, για τη 16η θητεία προπονητή της ομάδας επί Βαγγέλη Μαρινάκη. Τι συνέβη με τις προηγούμενες; Το Contra.gr κάνει το ranking.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ερνέστο Βαλβέρδε, πανηγυρίζει την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας 2011-2012 στον τελικό με τον Ατρόμητο στο Ολυμπιακό Στάδιο, Τετάρτη 28 Απριλίου 2012
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ερνέστο Βαλβέρδε, πανηγυρίζει την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας 2011-2012 στον τελικό με τον Ατρόμητο στο Ολυμπιακό Στάδιο, Τετάρτη 28 Απριλίου 2012 EUROKINISSI SPORTS/ΠΑΝΟΣ ΚΟΥΦΑΛΕΞΗΣ

Από τον Έβαλντ Λίνεν μέχρι τον Πέδρο Μαρτίνς και από το 2010 έως το 2020. Μία δεκαετία του Βαγγέλη Μαρινάκη στον Ολυμπιακό, 15 προπονητές, ένας εξ αυτών με δύο θητείες. Ωστόσο, για πρώτη φορά, έπειτα από τη συμφωνία των 'ερυθρολεύκων' με τον Πορτογάλο για νέο συμβόλαιο, κάποιος προπονητής πηγαίνει για 3η σεζόν σερί στην τεχνική ηγεσία. Και μιλάμε για τον προπονητή που επί ιδιοκτησίας Μαρινάκη έχει τις περισσότερες παρουσίες, απειλώντας πλέον τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, τον πιο επιτυχημένο από τη 'δυναστεία' που ξεκίνησε το... μακρινό 1996.

Ας δούμε, όμως, αναλυτικά όλους τους προπονητές που εργάστηκαν στον Ολυμπιακό αυτήν την εποχή, με αριθμούς και πεπραγμένα και ας τους βάλουμε με σειρά επιτυχίας:

16. Βίκτορ Σάντσεθ: Από 24/06/2016 έως 09/08/2016

  • Απολογισμός: 2 αγώνες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα

Έπειτα από την αποχώρηση Μάρκο Σίλβα και μέχρι να βρεθεί ο αντικαταστάτης, ο Ολυμπιακός πήγε στην προσωρινή λύση του Βίκτορ Σάντσεθ, αν και τα ρεπορτάζ της εποχής δεν απέκλειαν το ενδεχόμενο... μονιμοποίησής του.

15. Έβαλντ Λίνεν: Από 21/06/2010 έως 06/08/2010

  • Απολογισμός: 3 αγώνες, 2 νίκες, 1 ήττα

Ανέλαβε τον Ολυμπιακό επί Σωκράτη Κόκκαλη και όταν η ΠΑΕ άλλαξε 'χέρια', ο Μαρινάκης τον έστειλε στο... ταμείο ανεργίας ύστερα απ' τον αποκλεισμό από την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ούτε δύο μήνες δεν συμπλήρωσε ο Γερμανός στο 'τιμόνι'.

14. Αντώνης Νικοπολίδης: Από 19/01/2013 έως 04/02/2013

  • Απολογισμός: 4 αγώνες, 3 νίκες, 1 ισοπαλία

Ο παλαίμαχος γκολκίπερ πήρε το 'βάπτισμα του πυρός' μέχρι να βρεθεί ο αντικαταστάτης του Λεονάρντο Ζαρντίμ. Έκατσε στον 'ερυθρόλευκο' πάγκο για 4 αγώνες, προτού αναλάβει ο Μίτσελ.

13. Όσκαρ Γκαρθία: Από 05/01/2018 έως 03/04/2018

  • Απολογισμός: 12 αγώνες, 5 νίκες, 5 ισοπαλίες, 2 ήττες

Ο Τάκης Λεμονής αποχώρησε τον Γενάρη του 2018 για να αναλάβει ο Όσκαρ Γκαρθία, τον οποίο θυμόμαστε περισσότερο για το περιβόητο ρολό στο ντέρμπι της Τούμπας με τον ΠΑΟΚ, παρά για τις προπονητικές ικανότητές του.

12. Βασίλης Βούζας: Από 06/03/2017 έως 22/03/2017

  • Απολογισμός: 4 αγώνες, 1 νίκη, 1 ισοπαλία, 2 ήττες

Μετά το 'διαζύγιο' με τον Πάουλο Μπέντο μεσούσης της σεζόν 2016-2017, ανέλαβε ο Βασίλης Βούζας για 4 αγώνες προτού τη... μεγάλη επιστροφή Λεμονή.

11. Χρήστος Κόντης: Από 03/04/2018 έως 18/05/2018

  • Απολογισμός: 5 αγώνες, 3 νίκες, δύο ήττες

Μέχρι να επέλθει ο 'γάμος' με τον Μαρτίνς, ο Χρήστος Κόντης ανέλαβε να ολοκληρώσει τη σεζόν 2017-2018 και το πρώτο χαμένο πρωτάθλημα του Ολυμπιακού μετά το 2010.

10. Τάκης Λεμονής: Από 23/03/2017 έως 31/05/2017

  • Απολογισμός: 7 αγώνες, 5 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα

Μετά τον Ερνέστο Βαλβέρδε και την περίπτωση Λίνεν, ο Λεμονής είναι ο δεύτερος προπονητής επί Κόκκαλη που εργάστηκε και επί Μαρινάκη. Ανέλαβε τον Ολυμπιακό για να ολοκληρωθεί η χρονιά (που ολοκληρώθηκε με τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από την ΑΕΚ) και υπήρχε προοπτική ανανέωσης, αλλά τον 'έφαγε' ο Μπέσνικ Χάσι.

9. Μπέσνικ Χάσι: Από 08/06/2017 έως 25/09/2017

  • Απολογισμός: 11 αγώνες, 6 νίκες, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες

Ο Αλβανοκοσοβάρος προπονητής προκάλεσε απορίες με την πρόσληψή του, έκατσε μόλις 3 μήνες και κάτι και δημιούργησε περισσότερα προβλήματα παρά λύσεις (ειδικά στην Ευρώπη).

8. Τάκης Λεμονής: Από 25/09/2017 έως 04/01/2018

  • Απολογισμός: 18 αγώνες, 10 νίκες, 2 ισοπαλίες, 6 ήττες

Και ξανά... Λεμονής. Ο Μαρινάκης έδωσε την ευκαιρία που δεν έδωσε λίγους μήνες νωρίτερα στον Έλληνα προπονητή, ο οποίος επέστρεψε για 18 αγώνες και επί της ουσίας για να διατηρήσει τον Ολυμπιακό στους στόχους του.

7. Βίτορ Περέιρα: Από 07/01/2015 έως 11/06/2015

  • Απολογισμός: 27 αγώνες, 18 νίκες, 6 ισοπαλίες, 3 ήττες

Ανέλαβε μεσούσης της χρονιάς, πέτυχε τον στόχο κατάκτησης των εγχώριων τίτλων (πρωτάθλημα και κύπελλο απέναντι στην Ξάνθη), αλλά η παρουσία του περισσότερο κακό παρά καλό έκανε στο πρεστίζ του συλλόγου.

6. Λεονάρντο Ζαρντίμ: Από 07/06/2012 έως 19/01/2013

  • Απολογισμός: 25 αγώνες, 19 νίκες, 3 ισοπαλίες, 3 ήττες

Το 'διαζύγιο' με τον Βαλβέρδε έφερε τον Πορτογάλο προπονητή στο 'τιμόνι', ο οποίος δεν έκλεισε χρονιά στον Ολυμπιακό παρά το γεγονός ότι ήταν αήττητος στην Ελλάδα! Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ ουσιαστικά πλήρωσε την αλλαγή αγωνιστικής εικόνας σε σχέση με τον Ολυμπιακό του Βαλβέρδε.

5. Πάουλο Μπέντο: Από 11/08/2016 έως 06/03/2017

  • Απολογισμός: 40 αγώνες, 26 νίκες, 8 ισοπαλίες, 6 ήττες

Η προτίμηση στην Πορτογαλία συνεχίστηκε με τον Μπέντο, ο οποίος διατήρησε τα 'ηνία' στο ελληνικό πρωτάθλημα και έδωσε νεανικό 'αέρα' στον Ολυμπιακό ανεβάζοντας πιτσιρικάδες (τότε) στην πρώτη ομάδα. Είχε υποστηρικτές, αλλά είχε και τους... αντιδραστικούς. Ακόμα και σήμερα διίστανται οι απόψεις των φιλάθλων.

4. Μάρκο Σίλβα: Από 07/07/2015 έως 23/06/2016

  • Απολογισμός: 48 αγώνες, 38 νίκες, 3 ισοπαλίες, 7 ήττες

Μετά τον Περέιρα, ο Μαρινάκης παρέμεινε στο πορτογαλικό μοντέλο και έδωσε τα 'κλειδιά' του πάγκου στον Σίλβα, ο οποίος έπαιξε ελκυστικό ποδόσφαιρο, ήταν ανταγωνιστικός στην Ευρώπη (διπλό στο Λονδίνο επί της Άρσεναλ) κι ένα μεσημέρι του Ιουνίου του 2016... αποχώρησε χωρίς να το περιμένει κανείς. Ρισκάρουμε να πούμε ότι αν δεν είχε αποχωρήσει, θα ήταν ακόμα και σήμερα προπονητής του Ολυμπιακού.

3. Ερνέστο Βαλβέρδε: Από 10/08/2010 έως 31/05/2012

  • Απολογισμός: 80 αγώνες, 60 νίκες, 7 ισοπαλίες, 13 ήττες

Ήταν γνωστό ότι ο 'έρωτας' του νέου ιδιοκτήτη της ΠΑΕ ήταν ο Βαλβέρδε. Άμεσα άρχισαν οι συζητήσεις για επιστροφή, κάτι που ανακοινώθηκε τον Αύγουστο του 2010. Έμεινε στον Ολυμπιακό 2 χρόνια παρά κάτι μήνες, διατηρώντας τα 'σκήπτρα' στην Ελλάδα και πετυχαίνοντας μεγάλες νίκες στην Ευρώπη.

2. Μίτσελ: Από 04/02/2013 έως 06/01/2015

  • Απολογισμός: 91 αγώνες, 65 νίκες, 11 ισοπαλίες, 15 ήττες

Επιστροφή στο ισπανικό μοντέλο για τους Πειραιώτες, με τον Μίτσελ να αποτελεί μέχρι πρότινος τον πρώτο σε συμμετοχές προπονητή επί Μαρινάκη. Πρώτος μέχρι να τον ξεπεράσει ο Μαρτίνς. Αποχώρησε από τους 'ερυθρόλευκους' 2 χρόνια μετά τον 'γάμο' για να αναλάβει ο Περέιρα.

1. Πέδρο Μαρτίνς: Από 09/04/2018 και συνεχίζει

  • Απολογισμός: 95 αγώνες, 64 νίκες, 18 ισοπαλίες, 13 ήττες

Ο Πορτογάλος προπονητής είναι αυτήν τη στιγμή ο νούμερο 1 σε παρουσίες επί ιδιοκτησίας Μαρινάκη, ξεπερνώντας τον Μίτσελ και κατά πολύ τον Βαλβέρδε. Εδώ, όμως, υπάρχει το εξής οξύμωρο: σε μία ομάδα που είθισται να απολύονται προπονητές ακόμα κι αν έχουν κατακτήσει πρωτάθλημα, ο Μαρτίνς θα παραμείνει για 3η χρονιά παρά το γεγονός ότι ακόμα δεν έχει γευτεί κάποιον τίτλο! Από μόνο του αυτό φτάνει για να αναδείξει την αλλαγή νοοτροπίας στον Ολυμπιακό.


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

24MEDIA NETWORK