Ρεάλ Μαδρίτης - Ρόζενμποργκ 4-1

Aξιοποιώντας και πάλι το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» η Ρεάλ Μαδρίτης έφθασε στην δεύτερη νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «μερένγκες», αν και έχαναν στο ημίχρονο με 0-1, υπέταξαν άνετα την Ρόζενμποργκ, με το σκορ να κλείσει στο 4-1. Ο Ντέιβιντ Μπέκαμ ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, με δύο ασσίστ και ένα γκολ. «Εσπασε» το ρόδι ο Γούντγκεϊτ, που αυτή την φορά σημάδεψε σωστά και κατάφερε να σκοράρει στην αντίπαλη εστία.

Ελλείψει Ρονάλντο ο Λουξεμπούργκο έβαλε τον Ρομπίνιο στο αρχικό σχήμα, με τον συμπατριώτη του να παίζει πίσω από τους Ραούλ και Μπαπτίστα. Το κέντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούνταν από τους Γούντγκεϊτ, Ελγκέρα, με τον πρώτο να κάνει ντεμπούτο στην αρχική ενδεκάδα των «μερένγκες» σε αγώνα του Τσάμπιονς Λιγκ.

Mόλις στο 2’ ο Ραούλ βρέθηκε απέναντι στον Γιόνσεν, αλλά δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ για την «βασίλισσα», η οποία από εκεί και πέρα «έκατσε», μέχρι την συμπλήρωση 15’ αγώνα.

Tα μακρινά σουτ του Μπαπτίστα και του Μπέκαμ δεν έβρισκαν στόχο και λίγο έλειψε να γίνει το κακό στο 23’, αλλά το σουτ του Μπάσμα δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Κασίγιας.

H συνέχεια του αγώνα βρήκε τους Μαδριλένους να εξαπολύουν επιθέσεις κατά κύματα, στην εστία του Γιόνσεν (είχε δοκάρι ο Μπαπτίστα), αλλά ο Νορβηγός τερματοφύλακας παρουσιάστηκε έτοιμος όσες φορές χρειάστηκε. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους οι παίκτες του Λουξεμπούργκο ξεχάστηκαν και στην αντεπίθεση ο Στόρφλορ βρήκε αμαρκάριστον τον Στραντ, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα τον Κασίγιας και έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Oι «μερένγκες» νευρίασαν και φρόντισαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι σε πέντε λεπτά. Ο Μπέκαμ σέντραρε και ο Γούντγκεϊτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με μία κεφαλιά, η οποία ήταν και το πρώτο του γκολ με την φανέλα της «βασίλισσας». Οι Μαδριλένοι είχαν νέα απάντηση στο 52’, όταν ο Ραούλ έφθασε τα 51 τέρματα με την λευκή φανέλα με σουτ από αριστερά.

Οι Νορβηγοί προσπάθησαν να κάνουν κάτι, αλλά τα όνειρα τους τελείωσε ο Ελγκέρα με νέα κεφαλιά στο 68’, έπειτα από φάουλ του Μπέκαμ. Με τον ίδιο τρόπο, αλλά απευθείας, ο Αγγλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιόνσεν και έκανε το τελικό 4-1 για την ομάδα του.

Ρεάλ Μ.: Κασίγιας, Ντιόγκο, Γουντγκέιτ (85' Μεχία), Ελγκέρα, Ρομπέρτο Κάρλος, Μπέκαμ, Πάμπλο Γκαρσία, Ζιντάν (70' Γκράβεσεν), Ρομπίνιο, Μπαπτίστα (46' Γκούτι), Ραούλ.

Ρόζενμποργκ: Εσπεν Γιόνσεν, Μπάσμα, Κβάρμε, Ρίσεθ, Ντόρσιν, Στραντ (46' Τέττι), Σκιέλμπρεντ (75' Βίσνες), Σόλι, Μπράατεν, Χέλσταντ (63' Φρόντε Γιόνσεν), Στόρφλορ.