X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

9η αγ.: Κάτω βόλτα για Ίντερ

Η Ίντερ έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου, μετά από την ισοπαλία στο Παλέρμο για την 9η αγωνιστική της Serie A.

Γκουαρίν-Ίντερ-Παλέρμο

Η Ίντερ έχασε ξανά βαθμούς, αφού η νίκη στο Derby della Madonnina επί της Μίλαν αποδείχθηκε καλή παρένθεση. Το 1-1 με την Παλέρμο στο "Μπαρμπέρα" αφήνει τους "νερατζούρι" στην τρίτη θέση και με κίνδυνο να υποχωρήσουν ακόμη περισσότερο μετά από την ολοκλήρωση της 9ης αγωνιστικής. Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν έδειξαν διάθεση στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο δεν βοηθήθηκαν και από το 4-4-2 χωρίς δημιουργό στον άξονα, όπου αγωνίστηκαν οι Ζοφρέ Κοντογκμπιά και Γκάρι Μεδέλ. Είναι χαρακτηριστικό πως δεν είχαν ούτε ένα εύστοχο σουτ σε αυτά τα 45 λεπτά.

Τέλες-Ίντερ-Παλέρμο

Η είσοδος του Ζονατάν Μπιαμπιανί στο 2ο ημίχρονο έφερε τον Φρέντι Γκουαρίν στο κέντρο και αύξησε τους κινδύνους για τους γηπεδούχους. Στο 60ό λεπτό, μάλιστα, ο Ιβάν Πέρισιτς άνοιξε το σκορ με ένα γκολ που έφερνε την Ίντερ ξανά στην πρώτη θέση. Έξι λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους. Μετά από δύο χαμένες ευκαιρίες του Φράνκο Βάσκες στο 1ο μέρος, ο Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο "χτύπησε" από κοντά στο 66' για το 1-1. Στο 79', μάλιστα, ο Τζέισον Μουρίγιο αποβλήθηκε για προβολή με τάπες (αν και δεν ακούμπησε τον αντίπαλο) και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους. Η ισχνή πίεση των "ροζανέρι" και ο Στέφανο Σορεντίνο που έσωσε δύο φορές (στην πρώτη με την αρωγή του δοκαριού) κράτησαν το σκορ στην ισοπαλία.

Παλέρμο (3-5-1-1): Σορεντίνο, Στρούνα, Γκονσάλες, Ατζέλκοβιτς, Ρισπόλι, Ριγκόνι, Μαρέσκα, Χίλιεμαρκ (64' Κουαϊσόν), Λαζάαρ (81' Νταπρελά), Βάσκες, Τζιλαρντίνο

Ίντερ (4-4-2): Χαντάνοβιτς, Ναγκατόμο, Μιράντα, Μουρίγιο, Τέλες, Γκουαρίν, Μεδέλ, Κοντογκμπιά (55' Μπιαμπιανί), Πέρισιτς, Γιόβετιτς (85' Ρανόκια), Ικάρντι (78' Λιάγιτς)

# Ο Μάριος Οικονόμου αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά του ντέρμπι ουραγών, όπου η Μπολόνια πήρε εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Κάρπι με γκολ του Αντάμ Μασινά στο 93'.

# Ο ήρωας της περασμένης αγωνιστικής Παναγιώτης Ταχτσίδης έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα της Τζένοα από την Έμπολι με 2-0.

# Αντώνης Πετρόπουλος και Σάββας Γκέντσογλου έμειναν εκτός αποστολής στη "λευκή" ισοπαλία της Μπάρι με την Βίρτους Εντέλα για τη Serie B.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015

16:00 Έμπολι - Τζένοα 2-0

(44' Κρούνιτς, 57' Ζιελίνσκι)

19:00 Κάρπι - Μπολόνια 1-2

(24' Λετίτζια - 47' Γκασταλντέλο, 90+3' Μασινά)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Λορινί, Τονέλι, Κόστα, Ρούι, Ζιελίνσκι, Ελ Χατζί (51' Μαϊέλο), Παρέδες (69' Μπίχελ), Κρούνιτς, Πουτσιαρέλι (81' Λιβάγια), Μακαρόνε

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Ίτσο, Μουνιός (63' Σισοκό), Μαρκέζε, Ρινκόν, Κόστα, Εντσάμ, Λασάλτ, Γκακπέ, Παβολέτι (68' Καπέλ), Περότι (56' Λάζοβιτς)

Κάρπι (3-5-1-1): Μπέλετς, Τζακάρντο, Σπόλι, Ρομανιόλι, Λετίτζια, Κοφί, Μαρόνε (76' Μπιάνκο), Λόλο, Σίλβα, Μάτος (81' Λαζάνια), Μποριέλο (57' Γκαλιόλο)

Μπολόνια (4-3-3): Ντα Κόστα, Κραφτ (41' Εμπάιγ), Οικονόμου, Γκασταλντέλο, Μασινά, Ντονσάχ, Ντιαβαρά, Τζιακερίνι, Μουνιέ (56' Μπριέντζα), Ντέστρο, Ρίτσο (84' Φάλκο)