Στα μπαράζ η Τουρκία

Η Τουρκία είναι η ομάδα που θα διεκδικήσει ένα από τα έξι εναπομείναντα ευρωπαϊκά "εισιτήρια" του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2006, μέσω της διαδικασίας του μπαράζ. Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ επιβλήθηκε της Αλβανίας (1-0) στα Τίρανα, με αποτέλεσμα να μην επηρεάζεται από τη νίκη της Δανίας στο Καζακστάν (2-1).

Αλβανία-Τουρκία 0-1
(57’ Μετίν)

Εσωσε τα προσχήματα η Τουρκία και έστω την τελευταία στιγμή διατήρησε τις ελπίδες να συμμετάσχει στο ερχόμενο Μουντιάλ. Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ επιβλήθηκε της Αλβανίας στα Τίρανα με 1-0 και κατέλαβε τη δεύτερη θέση του δεύτερου προκριματικού ομίλου.

Αυτό της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει, καθώς θα αγωνιστεί σε αγώνα μπαράζ, διεκδικώντας την πρόκριση. Το νικητήριο γκολ για τους Τούρκους σημείωσε ο Τουμέρ Μετίν στο 57ο λεπτό του αγώνα, ο οποίος χαρακτηρίστηκε από το άγχος των φιλοξενουμένων, κάτι που φάνηκε στην τελική προσπάθεια.

Τελικώς, η τρίτη ομάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2002 θα έχει την ευκαιρία να… υπερασπιστεί τον τίτλο της, σε μία διαδικασία, όμως, που πριν δεν είχε ευτυχές τέλος για αυτήν, αφού η Τουρκία, τότε, είχε αποκλειστεί από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στα μπαράζ από τη Λετονία.

Αλβανία: Λίκα, Μπεκίρι, Ντάλκου (63΄ Γιούπι), Τσάνα, Χάζι, Χατζί (50΄ Μουράτι), Αλία, Σκέλα, Λάλα, Τάρε (73΄ Καπλάνι), Μπογκντάνι
Τουρκία: Βολκάν, Αλπάι, Ιμπραϊμ Τοραμάν, Ουμίτ Οζάτ, Χαμίτ Αλτιντόπ, Χουσεϊν Τσισμίρ, Σελτζούκ (46΄ Εμρέ), Μπαστούρκ, Οκάν Μπουρούκ (46΄ Νιχάτ), Μετίν, Χαλίλ Αλτιντόπ

Καζακστάν-Δανία 1-2
(86’ Κούτσμα – 46’ Γκράβγκααρντ, 49’ Τόμασον)

Η Δανία έκανε το καθήκον της και επικράτησε του Καζακστάν στο Αλμάτι, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2006. Η ομάδα του Μόρτεν Ολσεν κέρδισε δύσκολα με 2-1 των… Ασιατών, ωστόσο η νίκη της Τουρκίας έθεσε τους Δανούς εκτός Μουντιάλ.

Το άγχος των φιλοξενούμενων ήταν μεγάλο και αυτό φάνηκε από το πρώτο μέρος. Οι Δανοί είχαν το πλεονέκτημα, ωστόσο οι ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν δεν μετατράπηκαν σε τέρμα. Οι… φωνές του ομοσπονδιακού τεχνικού στο ημίχρονο φάνηκε πως έπιασαν τόπο άμεσα, αφού με την έναρξη της επανάληψη, ο… δήμιος της Ελλάδας, Γκράαβγκαρντ, άνοιξε το σκορ. Στο 49ο λεπτό, ο Τόμασον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, η οποία περίμενε πλέον τα θετικά νέα από τα Τίρανα.

Το μόνο που έγινε ήταν να πέσει ο ρυθμό του αγώνα, να βρει την ευκαιρία το Καζακστάν και να μειώσει με τον Κούτσμα στο τέλος, ενώ στο 88’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αβντέγεφ.

Καζακστάν: Νοβίκοφ, Αβντέγεφ, Φαμίλτσεφ (56΄ Λάριν), Ιρισμέτοφ (66΄ Τράβιν), Χοχλόφ, Κούτσμα, Λιτβινένκο (51΄ Κενζεχάνοφ), Μουκάνοφ, Σμάκοφ, Ζουμασκαλίεφ, Κάρποβιτς
Δανία: Σόρενσεν (46΄ Κρίστιανσεν), Γκράβγκααρντ, Περ Νίλσεν, Πρίσκε, Νίκλας Γένσεν (89΄ Χέλβεγκ), Ντάνιελ Γένσεν, Πούλσεν, Ρόμενταλ (46΄ Κάλενμπεργκ), Γιόργκενσεν, Τόμασον, Λάρσεν