Στον...κόσμο του ο προπονητής της Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, μετά και την νέα της ήττα από την Οσασούνα, αλλά ο προπονητής της, Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ, επιμένει ότι η ομάδα του βρίσκεται σε καλή πορεία και θα ανακάμψει οσονούπω.

"Eίμαστε τελευταίοι αλλά όχι εκτός. Πρέπει να ανεβάσουμε τους εαυτούς μας, αφού το γεγονός πως είμαστε τελευταίοι δεν έχει να κάνει με ότι μας άξιζε στον συγκεκριμένο αγώνα. Εχουμε αρκετά παιχνίδια που δεν έχουμε κερδίσει, αλλά είμαστε στον σωστό δρόμο, παρά το ότι δεν μας πάνε τα αποτελέσματα. Εάν κάνουμε μία νίκη όλα θα στρώσουν", τόνισε ο Μπεντιλιμπάρ.

Oι Βάσκοι μετρούν 5 πόντους σε 9 αγώνες της Πριμέρα Ντιβιζιόν, με την μοναδική τους νίκη να έχει σημειωθεί στο τοπικό ντέρμπι με την Ρεάλ Σοσιεδάδ, την πρώτη αγωνιστική. Από τότε πήραν μόνο 2 ισοπαλίες, ενώ μετρούν διπλάσιες συνεχόμενες ήττες.

Αλλο ένα σημαντικό στατιστικό στοιχείο είναι ότι το βράδυ της Τετάρτης έχασαν μετά από 14 χρόνια στο "Ελ Σαδάρ" της Οσασούνα, από το γκολ του Γουέμπο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, που διαμόρφωσε το τελικό 3-2.