X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τα αποτελέσματα των αντιπάλων

Βέρντερ Βρέμης-Λεβερκούζεν 2-1

Επιστροφή στις νίκες για την Βέρντερ Βρέμης, η οποία, έστω και δύσκολα, έκαμψε την αντίσταση της Λεβερκούζεν στο «Weserstadion», κερδίζοντας με 2-1. Η ομάδα του Τόμας Σάαφ βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς μακριά από την κορυφή και πηγαίνει με την καλύτερη των διαθέσεων στον αγώνα της Τρίτης με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το παιχνίδι άρχισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο προσκήνιο και να δημιουργούν της καλές στιγμές του απογεύματος. Εν τούτοις, το γκολ δεν ήρθε, ενώ από τα μέσα του ημιχρόνου μέχρι το τέλος του, η Μπάγερ ανέκαμψε και ισορρόπησε τον αγώνα.

Ωστόσο, το θέαμα στο δεύτερο μέρος ήταν σαφώς ανώτερο και συνοδεύτηκε από γκολ. Το πρώτο με την έναρξή του, όταν ο Κλόζε νίκησε τον Μπουτ και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Ρόλφες δεν άργησε να απαντήσει πρώτα με μία μεγάλη ευκαιρία του Μπερμπάτοφ και στη συνέχεια με το γκολ του Ρόλφες στο 54ο λεπτό. Η τελευταία λέξη, ωστόσο, άνηκε στον Κλάσνιτς, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 75’ και της έδωσε τη νίκη.

Η σύνθεση της Βέρντερ Βρέμης: Ράινκε, Οβομογέλα, Αντρεάσεν, Νάλντο, φαν Ντάμε, Φρινγκς, Ντ. Γένσεν (68’ Χουντ), Μπορόφσκι (68’ Βράνιες), Μικού, Κλόζε, Κλάσνιτς (90’ Σουλτζ)

Ρετζίνα - Ουντινέζε 2-0

Την κάτω βόλτα φαίνεται ότι πήρε η Ουντινέζε, η οποία γνώρισε την τρίτη συνεχή ήττα της στο Καμπιονάτο. Η ομάδα του Σέρζε Κόσμι είδε την Ρετζίνα να την νικά με 2-0 και να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στην φετινή σεζόν, με το κενό του Μάσιμο Ιακουίντα να είναι κάτι παραπάνω από φανερό.

Το πρώτο γκολ για την ομάδα του ιταλικού Νότου ήρθε στο 43' από τον Κότσα, ενώ στο 76' ο Καβάλι αξιοποίησε σέντρα του Μοντέστο και διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με το πρώτο του γκολ του Καμπιονάτο. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο στο 93' με τον Ροσίνι να βλέπει απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό παιχνίδι.

Η σύνθεση της Ουντινέζε: Ντε Σάνκτις, Μπερτότο, Νατάλι, Φελίπε, Ζενόνι, Βιντιγκάλ (79' Τισόνε), Μουντάρι (65' Ομπόντο), Μάουρι, Ντι Μικέλε, Ροσίνι, Μπαρέτο (46' Καντελά)

Μπέτις - Μπαρτσελόνα 1-4

Μπορεί να μην είχε στην σύνθεση της τους Ντέκο και Ροναλντίνιο, αλλά η Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε ανανεωμένη. Οι πρωταθλητές Ισπανίας άλωσαν με 4-1 την έδρα της Μπέτις και ξαναμπήκε στο...μονοπάτι των επιτυχιών. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης έπαιξε η χαζή αποβολή του Ολιβέιρα που έδωσε την ευκαιρία στους "μπλαουγκράνα" να κάνουν...πάρτι, με τον Ετόο να πετυχαίνει δύο γκολ.

Tο προβάδισμα για την "Μπάρτσα" ήρθε στο 19'. Ο Τσάβι εκτέλεσε φάουλ και ο Φαν Μπόμελ νίκησε με κεφαλιά την άμυνα της Μπέτις και με το πρώτο το γκολ στην Ισπανία έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα μονομάχησε με τον Μπελέτι και ο διαιτητής τον χρέωσε με φάουλ. Ο Βραζιλιάνος, για άγνωστο λόγο, αντέδρασε έντονα, με αποτέλεσμα ο Πέρεθ Λάσα να τον στείλει πρόωρα στα αποδυτήρια. Παρ' αυτά οι Ανδαλουσιάνοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 37' ο Χουανίτο ήρθε στην πλάτη της άμυνας των Καταλανών και ισοφάρισε τον αγώνα.

Στο ημίχρονο ο Ράικαρντ πέρασε στην θέση του Εντμίλσον τον Ινιέστα και οι παίκτες του βελτίωσαν την εικόνα τους. Ο νεαρός μέσος ήταν αυτός που τους οδήγησε στην ισοφάριση, αφού στο 57' πάσαρε στον Ετόο και ο Καμερουνέζος νίκησε τον Ντόμπλας με αριστερό σουτ. Το δεύτερο γκολ του Ετόο ήρθε στο 76' σε μία φάση που βρέθηκε δίπλα στον Μάξι Λόπεζ και ουσιαστικά "έκλεψε" την μπουκιά από το στόμα του Αργεντινού, κάνοντας το 1-3. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε από το παρθενικό γκολ του Σάντι Εθκέρο με την φανέλα των "μπλαουγκράνα" με προσπάθεια μέσα από την περιοχή.

Η σύνθεση της Μπαρτσελόνα: Βίκτορ Βαλντέζ, Μπελέτι, Πουγιόλ, Ολεγκέρ, Σιλβίνιο, Εντμίλσον (46' Ινιέστα), Τσάβι, Φαν Μπόμελ, Ζουλί (70' Εθκέρο), Ετόο, Λάρσον (77' Μάξι Λόπεζ)