X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τι έκαναν οι αντίπαλοι του Παναθηναϊκού

Διαβάστε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Παναθηναϊκού από το 10ο όμιλο του Europa League στις εγχώριες διοργανώσεις τους.

Λάτσιο-Παλέρμο 3-0

(39', 82' Κλόζε, 56' Καντρέβα)

Η διαφορά δυναμικής μεταξύ Λάτσιο και Παλέρμο ήταν εμφανής σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης του "Ολίμπικο". Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League κυνήγησε από τα πρώτα λεπτά το γκολ για τη νίκη και απέναντι στην ασταθή άμυνα των "ροζανέρι" βρήκε το γκολ με το Μίροσλαβ Κλόζε στο 39'. Με το Φαμπρίτσιο Μίκολι εξουδετερωμένο από την άμυνα των "λατσιάλι", η μοναδική διαφοροποίηση θα αφορούσε το σκορ. Ο Αντόνιο Καντρέβα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 56' και μετά τη στιγμιαία "τρικυμία" στο 78', όταν ο Αμπντουλέιγ Κονκό διακινδύνευσε το αυτογκόλ και ο Γιόσιπ Ίλιτσιτς έχασε μοναδική ευκαιρία στο ριμπάουντ, ο Κλόζε διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η σύνθεση της Λάτσιο: Μαρκέτι, Κονκό, Μπιάβα, Αντρέ Ντίας, Λούλιτς, Γκονσάλες, Λεντέσμα, Καντρέβα, Ερνάνες (86' Σκαλόνι), Μάουρι (80' Οναζί), Κλόζε (90' Κόζακ)

Τότεναμ - Νόριτς 1-1

(69' Ντεμπελέ / 85' Σόντγκρας)

Η Τότεναμ απείχε πέντε λεπτά από την πρώτη της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα, όμως, η Νόριτς έφερε το ματς στα ίσα με γκολ του Σόντγκρας και αύξησε την πίεση στον Αντρέ Βίλας-Μπόας. Η ομάδα του Λονδίνου πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα της τελευταίας τετραετίας στην Premier League, αφού δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε την 3η αγωνιστική. Ο Μούσα Ντεμπελέ σκόραρε στο ντεμπούτο του (με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή στο 69'), αλλά ο Σόντγκρας με κοντινή προσπάθεια στο 85', χάρισε το βαθμό στα "καναρίνια". Οι γηπεδούχοι, που αποδοκιμάστηκαν έντονα από τους φιλάθλους τους μετά το τελικό σφύριγμα, ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χάντλστοουν στο 89' (είχε αντικαταστήσει τον Ντεφό οκτώ λεπτά νωρίτερα).

Η σύνθεση της Τότεναμ: Φρίντελ, Βερτόνγκεν, Γκαλάς, Γουόκερ, Εκοτό, Λένον, Μπέιλ, Σίγκουρτσον (56' Αντεμπαγιόρ), Λίβερμορ, Σάντρο (46' Ντεμπελέ), Ντεφό (81' Χάντλστοουν).

Μάριμπορ - Ρούνταρ 4-0

(15' Μπέριτς, 34' Τσβιάνοβιτς, 83' Ταβάρες, 90' Πλο)

Υπό το βλέμμα 1.000 περίπου θεατών, η Μάριμπορ επικράτησε 4-0 της Ρούνταρ για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος και διατηρήθηκε στο +5 από Ντομζάλε και Τσέλιε. Ως εκ τούτου ο Ντέγιαν Μεζγκά συνδύασε με τον ιδανικό τρόπο το γεγονός ότι απέκτησε τη σλοβενική υπηκοότητα μετά από πεντέμισι χρόνια παρουσίας στη βαλκανική χώρα. Το σκορ άνοιξε στο 15' ο Μπέριτς και είκοσι λεπτά αργότερα ο Τσβιάνοβιτς διπλασίασε τα τέρματα των νταμπλούχων. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε στο τελευταίο διάστημα του αγώνα με τους Ταβάρες και Πλο.

Η σύνθεση της Μάριμπορ: Χαντάνοβιτς, Μίλετς, Μέγιατς, Πότοκαρ, Ραΐσεβιτς, Ντόντλεκ, Μεζγκά, Τσβιάνοβιτς, Ταβάρες (86' Kόμαζετς), Ιμπραϊμί (70' Φιλίποβιτς), Μπέριτς (80' Πλο).