X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τρίποντο με... γκάφα του Κοκκαλά ο Πανιώνιος

Ένα λάθος του τερματοφύλακα Κοκκαλά, μία αυστηρή αποβολή και η απίστευτη χαμένη ευκαιρία Δημούτσου στο 90ο λεπτό, έφεραν τη νίκη με 2-1 για τον Πανιώνιο απέναντι στον μαχητικό Πλατανιά.

panionios panigiriki EUROKINISSI

Παιχνίδι με λιγοστές αλλά σημαντικές φάσεις στην Νέα Σμύρνη. Ο Πλατανιάς, σε σχέση με άλλα ματς πρωταθλήματος, ήταν πιο μαζεμένος και οργανωμένος με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους.

Στο 29ο λεπτό, ωστόσο, ο Ιστορικός άνοιξε το σκορ με μικρή δόση τύχης. Ο Σπιριντόνοβιτς μπήκε στην περιοχή και αριστερά και έκανε ένα σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Ντικαμονά και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Πλατανιάς πίεσε για την ισοφάριση και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου. Έτσι, στο 61ο λεπτό οι Κρητικοί κέρδισαν φάουλ και ο Ενσικουλού με αριστοτεχνική εκτέλεση έκανε το 1-1.

ΑΠΟΒΟΛΗ, ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΟΥΠΕΡ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ

Το ματς πήρε φωτιά στο 73ο λεπτό όταν ο Κοροβέσης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Η απόφαση του Τσαμούρη βέβαια ήταν αρκετά αυστηρή, αφού από το ριπλέι δεν φάνηκε ο 27χρονος άσος να πατάει στο πόδι τον Βλάχο.

Έτσι φτάσαμε στη φάση του 82' όταν ο Πανιώνιος κέρδισε φάουλ. Ο Γεσίλ το εκτέλεσε δυνατά, ο Κοκκαλάς αντί να διώξει σε κόρνερ έδωσε ύψος στη μπάλα και ο Γκιοατά από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με δυο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες. Αρχικά ο Σπιριντόνοβιτς αστόχησε σε πλάσε με τον Κοκκαλά να είναι... σχεδόν εξουδετερωμένος, ενώ στη συνέχεια ο Δημούτσος με ωραία ενέργεια έστειλε τη μπάλα πάνω στον Κότνικ, μόνος στη μικρή περιοχή!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γρηγορίου):Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζισαφί (80' Βουκελάτος), Γκιοατά, Λάμπρου (65' Σαραμαντάς), Κόρμπος, Σιώπης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (72' Γεσίλ), Ντουρμισάι.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Ρόκα):Κοκκαλάς, Ντεβέσα (87' Γκρζέλτσακ), Βάντερσον, Κοροβέσης, Στάθης, Αγγελόπουλος, Δημούτσος, Μπούντνικ (76' Αμπντούλ), Ενσικουλού, Ντικαμονά, Στάμου.

Σκόρερ: 1-0 (29' Σπιριντόνοβιτς), 2-0 (61' Ενσικουλού), 2-1 (82' Γκιοατά).