X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Βραδιά ρεκόρ στο Champions League (VIDEOS)

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ και η Μπάγερν Μονάχου ήταν πρωταγωνίστριες στους χθεσινούς αγώνες των ομίλων, με τις νίκες τους απέναντι σε ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και Ρόμα αντίστοιχα, ενώ ο Λουίζ Αντριάνο έγραψε το όνομα του στην ιστορία της διοργάνωσης, σε μία βραδιά κατάρριψης πολλών ρεκόρ.

© EPA

Ήταν μία βραδιά που σημαντικά ρεκόρ καταρρίφθηκαν. Η Μπάγερν Μονάχου έγινε η πρώτη ομάδα που έβαζε 5 γκολ σε αγώνα Champions League στο πρώτο ημίχρονο, σε εκτός έδρας αγώνα. Όμως λίγα λεπτά αργότερα η Σαχτάρ έπαιρνε τα ηνία.

* Τα 40 γκολ που επιτεύχθηκαν στα χθεσινά ματς είναι ρεκόρ για τη διοργάνωση σε βραδιά με 8 αγώνες. Τα περισσότερα γκολ που έχουν μπει σε μία βραδιά Champions League είναι 44 (01/10/1997), όμως οι αγώνες που διεξήχθησαν ήταν 12. Σε μία αγωνιστική τα περισσότερα γκολ που έχουν μπει είναι 63. Έτσι σε περίπτωση που οι σημερινοί αγώνες έχουν 24 γκολ και πάνω, θα έχουμε νέο ρεκόρ.

* Η Σαχτάρ έγινε η πρώτη στην ιστορία του Champions League που πέτυχε 6 γκολ σε ένα ημίχρονο, στον αγώνα απέναντι στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στη Λευκορωσία. Κατά το παρελθόν, μόνο δύο ομάδες είχαν πετύχει 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Μονακό απέναντι στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια (5-2, 2003) και η Μπάγερν απέναντι στη Λιλ (5-0, 2012), όμως ήταν σε εντός έδρας παιχνίδια.

* Ο Λουίζ Αντριάνο, στο ίδιο παιχνίδι, ισοφάρισε το ρεκόρ του Μέσι, πετυχαίνοντας 5 γκολ σε έναν αγώνα. Επίσης, έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που βάζει 4 γκολ σε ένα ημίχρονο, ενώ έχει πλέον και το ρεκόρ του πιο γρήγορου χατ-τρικ στην ιστορία σε 9 λεπτά καθώς και "καρέ", μέσα σε 17 λεπτά.

* Επιπλέον η Σαχτάρ ισοφάρισε τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία, την οποία κρατούσε η Μαρσέιγ απέναντι στη Ζίλινα από το 2010.

* Η νίκη της Τσέλσι επί της Μάριμπορ (6-0) ήταν η πιο ευρεία των "Λονδρέζων" σε αγώνα Champions League.