X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Βρήκε χρόνο και γκολ ο Σαμαράς, ταπείνωση για Γαλατάσαραϊ

Ο Γιώργος Σαμαράς σκόραρε ξανά στην εκτός έδρας ισοπαλία της Σέλτικ με τη Μάδεργουελ. Η Γαλατάσαραϊ γνώρισε ντροπιαστική εντός έδρας ήττα με 4-0 από την Κασίμπασα. Στους ομίλους του Champions League η Σπόρτινγκ, το ντέρμπι του Ντόνετσκ η Σαχτάρ, νίκες για Ζενίτ και Λοκομοτίβ.

Premier League Σκοτίας

Από τη στιγμή που ξαναβρήκε τη θέση του στην 11άδα της Σέλτικ, ο Γιώργος Σαμαράς αποκατέστησε τη σχέση του με τα αντίπαλα δίχτυα. Μετά το γκολ στο 2-0 επί της Ναντί Γιουνάιτεντ στις 5 Απριλίου, ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε και στο 3-3 με τη Μάδεργουελ το Μεγάλο Σάββατο, φτάνοντας εφέτος τα πέντε γκολ σε 19 συμμετοχές (10 ως βασικός). Οι "Κέλτες" έχαναν 2-1 από την ομάδα του Βόρειου Λαναρκσάιρ μετά από 45 λεπτά αγώνα, αλλά ο Σαμαράς έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 56ο λεπτό. Η ομάδα του Νιλ Λένον έκανε την ολική ανατροπή με τον Γκρίφιθς, προτού ο Σάτον διαμορφώσει στο φινάλε το τελικό αποτέλεσμα. Οι Ρέιντζερς βρίσκονται 3 παιχνίδια μακριά από την ολοκλήρωση μιας σεζόν δίχως ήττα στη League One Σκοτίας, μετά από το 4-0 επί της Στενχάουζμιουρ.

Süper Lig

Η Γαλατάσαραϊ γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 4-0 από την Κασίμπασα στην "Τιρκ Τέλεκομ Αρένα", η οποία λόγω τιμωρίας απαρτιζόταν από γυναίκες και παιδιά. το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Χακάν Μπαλτά στο 7' (και για το οποίο διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι) έκρινε το παιχνίδι, αφού ο Τούρκος αμυντικός αποβλήθηκε και ο Όσκαρ Σκαριόνε άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Σότα Αρβελάτζε εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και τα παιδαριώδη λάθη της άμυνας της "τσιμπόμ" κι έφτασε σε αυτόν τον μοναδικό θρίαμβο, αναγκάζοντας το κοινό στις εξέδρες να ζητήσει την παραίτηση του Ρομπέρτο Μαντσίνι και να αποχωρήσει πριν από το τελικό σφύριγμα. Αυτή ήταν η πιο βαριά εντός έδρας ήττα της Γαλατάσαραϊ στο πρωτάθλημα μετά από το 4-0 από τη Φενέρμπαχτσε τον Σεπτέμβριο του 1996 και ήταν το αποτέλεσμα που την αναγκάζει να παραχωρήσει και μαθηματικά το στέμμα. Ο Αλέξανδρος Τζιόλης αγωνίστηκε στο 1ο ημίχρονο στην εκτός έδρας ισοπαλία της Καϊσερίσπορ με την Ακχισάρ Μπελεντιγέσπορ.

Liga Sagres

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έκανε το χρέος της και δεν... έστεψε την Μπενφίκα. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Μπελενένσες χάρη σε γκολ του Αντριέν Σίλβα και διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες κατάκτησης του τίτλου. Ταυτόχρονα, μετά από τη χειρότερη σεζόν στην ιστορία της, κατάφερε να εξασφαλίσει την επιστροφή της στους ομίλους του Champions League, μία διοργάνωση στην οποία έχουν αγωνιστεί μόνο ο σκόρερ και ο τερματοφύλακας της (Ρουί Πατρίσιο)!

Premier League Ρωσίας

Μετά από το χατ τρικ απέναντι στη Ρούμπιν και το γκολ κόντρα στη Κράσνονταρ στα τελευταία 2 παιχνίδια, ο Σαλομόν Ροντόν σημείωσε ένα γκολ και έβγαλε μία ασίστ στη νίκη της Ζενίτ με 2-1 επί της Άνζι στο Νταγκεστάν, που διατηρεί την ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 26 αγωνιστικές. Εκεί πάτησε προσωρινά η Λοκομοτίβ Μόσχας, που ανέτρεψε το σκορ απέναντι στην Τέρεκ Γκρόζνι χάρη σε 2 γκολ του Ρόμαν Παβλιουτσένκο στο τελευταίο 20λεπτο, δύο εβδομάδες πριν από το ντέρμπι κορυφής.

Premier League Ουκρανίας

Στο ντέρμπι του Ντόνετσκ, η Σαχτάρ βρέθηκε να χάνει από τη Μέταλουργκ μέσα στην "Ντόνμπας Αρένα", αλλά δύο γρήγορα γκολ των Σεργκέι Κρίβτσοφ και Λουίζ Αντριάνο ανέτρεψαν τα δεδομένα κι έδωσαν τη νίκη στους πρωτοπόρους του πίνακα της βαθμολογίας μετά από 24 αγωνιστικές. Ο Σωτήρης Μπαλάφας αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτό της εντός έδρας ήττα της Γκόβερλα από την Ιλίτσοβετς με 2-1.

Οι υπόλοιποι Έλληνες του εξωτερικού

Το ντέρμπι του Πλόβντιβ μεταξύ της Λοκομοτίβ του Στέλιου Ηλιάδη και της Μπότεφ για το βουλγαρικό πρωτάθλημα διεκόπη μετά από 42 λεπτά λόγω των βεγγαλικών που έπεφταν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Βασίλης Αποστολόπουλος έμεινε στον πάγκο στην ισοπαλία της Πούσκας με την Πέτσι για το ουγγρικό πρωτάθλημα.