Ξεκίνησε... απόσβεση ο Λουκακού

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-0 της Μάντσεστερ Σίτι για το Τσάμπιονς Λιγκ του... καλοκαιριού (ICC 2017), με τον Ρομελού Λουκακού να δείχνει με το "καλημέρα" πως έχει σκοπό να δικαιολογήσει κάθε Ευρώ από τα συνολικά 85.000.000 που κόστισε (VIDEO)!

Manchester United's Marcus Rashford, right, is congratulated by teammate Romelu Lukaku, left, after scoring a goal against Manchester City during the first half of an International Champions Cup soccer match in Houston, Thursday, July 20, 2017. (AP Photo/David J. Phillip)
Marcus Rashford Romelu Lukaku AP

Αν η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί, τότε η... νέα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Ζοζέ Μουρίνιο εντυπωσίασε κόντρα στην Σίτι. Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν μάλιστα να πάρουν νίκη με μεγαλύτερο σκορ, αν ήταν πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια.

Το σκορ άνοιξε στο 37ο λεπτό ο Λουκακού με πανέμορφη ατομική προσπάθεια και τελείωμα για να κάνει το τελικό 2-0 ο Ράσφορντ στο 39' με πλασέ μετά από ασίστ του Μχιταριάν. Ο Ράσφορντ θα μπορούσε να πετύχει το γκολ της σεζόν, πριν καλά-καλά αυτή αρχίσει, στο 50ο λεπτό, όμως το μακρινό του σουτ σταμάτησε ο Έντερσον.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Μουρίνιο):Ντε Χέα (46' Ρομέρο), Βαλένσια (77' Α. Περέιρα), Σμόλινγκ, Λίντελεφ, Μπλιντ, Ερέρα, Πογκμπά, Μχιταριάν, Λίνγκαρντ, Ράσφορντ, Λουκακού.

ΜΑΝΤΣΕΤΕΡ ΣΙΤΙ (Γκουαρδιόλα):Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί (46' Μανγκαλά), Ανταραμπιόγιο (46' Οταμέντι), Φόντεν (74' Ζίντσενκο), Φερναντίνιο, Τουρέ (46' Στόουνς), Ντε Μπρόινε (46' Γκαμπριέλ Ζεζούς), Στέρλινγκ (46' Σανέ), Ρόμπερτς (46' Ντίας), Αγκουέρο (46' Νασρί).

Σκόρερ: 1-0 (Λουκακού 37'), 2-0 (Ράσφορντ 39').