X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ξέσπασε ο Παναθηναϊκός

Ρεπορτάζ: Πάνος Κιαπεκάκης

Η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα είναι γεγονός! Οι "πράσινοι" επικράτησαν στο άδειο ΟΑΚΑ του Πανιώνιου με 3-0, "καθαρίζοντας" το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Βελτιωμένη η εικόνα του Παναθηναϊκου που εκμεταλλεύτηκε την τραγική εμφάνιση των "κυανέρυθρων". Μάντζιος, Γκονζάλες και Γκούμας τα γκολ των νικητών, όλα από στημένες φάσεις.

Η ενδεκάδα που παρέταξε ο Αλμπέρτο Μαλεζάνι ήταν λίγο-πολύ αυτή που περιμέναμε, εκτός από μια προσθήκη στον χώρο της επίθεσης. Και αναφερόμαστε στον Βαγγέλη Μάντζιο, ο οποίος κέρδισε μια θέση στο αρχικό σχήμα αντί του Εμάνουελ Ολισαντέμπε. Εκπληξη ήταν και η χρησιμοποίηση του Μίκαελ Νίλσον σαν στόπερ.

Και όπως αποδείχθηκε ήταν μια κίνηση-λαχείο για τον Ιταλό κόουτς, αφού ο διεθνής με την Εθνική Ελπίδων άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη του Παναθηναϊκού. Μόλις στο 6ο λεπτό, οι "πράσινοι" κατάφεραν να προηγηθούν του Πανιώνιου και να πετύχουν το δεύτερο τους τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα και το πρώτο μακριά από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Η φάση του γκολ προήλθε από εκτέλεση φάουλ του Κονσεϊσάο από τα αριστερά, με τον αμαρκάριστο Μάντζιο να πετυχαίνει με κεφαλιά το 1-0 κόντρα στην παλιά του ομάδα.

*** Πρόβλημα με τα φώτα παρουσιάστηκε λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, δίχως όμως να καθυστερήσει παρά μερικά λεπτά η σέντρα.

*** Σε έξαλλους πανηγυρισμούς ξέσπασαν όσοι βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ μετά το τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη και τη νίκη της Εθνικής μπάσκετ.

*** Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο "κατάσκοπος" της Βέρντερ Βρέμης, Ματίας Χόλερμπαχ, ο οποίος τόνισε χαρακτηριστικά: "Ο Παναθηναϊκός είναι καλή ομάδα με ποιοτικούς παίκτες. Δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα από αυτό το ματς γιατί ο αντίπαλος ήταν αδύναμος. Την Τρίτη θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι".

Το γκολ αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο στον ψυχολογικό τομέα, αφού οι γηπεδούχοι έδειχναν την διάθεση να πετύχουν κι άλλα γκολ -κυρίως από τα δεξιά με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπίδη- σε αντίθεση με τον Πανιώνιο που έριχνε το βάρος στην άμυνα και προσπαθούσε μέσω των αντεπιθέσεων να απειλήσει την εστία του Γκαλίνοβιτς.

Στο 15ο λεπτό ήταν η σειρά του Γκονζάλες να πανηγυρίσει δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στον Παναθηναϊκό. Ο Αργεντίνος εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα των "κυανέρυθρων" μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κονσεϊσάο και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 2-0.

Ο "χορός" των γκολ για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό. Ένα τέρμα που προήλθε και πάλι από στημένη φάση με τον Γιάννη Γκούμα με κεφαλιά μέσα από την περιοχή να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το ημίχρονο έληξε μέσω πανηγυρισμών όχι για το 3-0 των "πράσινων" αλλά για το απίστευτο τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη στο Βελιγράδι που χάριζε την πρόκριση στο μεγάλο τελικό του Ευρωμπάσκετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Κάτι απολύτως φυσιολογικό αφού ο Παναθηναϊκός είχε το υπέρ του 3-0 και ουσιαστικά είχε "καθαρίσει" το ματς, οπότε δεν χρειαζόταν να βγει περισσότερο μπροστά. Εξάλλου, τα περισσότερα γκολ δεν θα έδιναν χαρά στον κόσμο… που ήταν σπίτι του.

Οσο κι αν ακούγεται παράξενο, το δεύτερο μέρος δεν είχε να παρουσιάσει κάτι το αξιοσημείωτο αφού οι 22 παίκτες έδειξαν να κάνουν αγγαρεία περιμένοντας την λήξη του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως όταν ο τέταρτος διαιτητής σήκωσε την ταμπέλα για να δείξει τα δύο λεπτά καθυστέρησης, δεν ήταν λίγοι εκείνοι που αντέδρασαν και εξέφρασαν την δυσφορία τους!

Το "μαρτύριο" του δεύτερου σαρανταπενταλέπτου έληξε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγωνιστικές και συνάμα να πετυχαίνει τρία γκολ, όσα δεν είχε πετύχει μέχρι πρότινος. Η νίκη διατηρεί τον Παναθηναϊκό στο κυνήγι του τίτλου, ενώ θα δώσει σημαντική ψυχολογική ανάταση στους παίκτες ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Δάρλας (77' Θεοδωρίδης), Γκούμας, Βύντρα, Σέριτς, Κονσεϊσάο (60' Τζιόλης), Γκονζάλες, Χαραλαμπίδης, Μάντζιος (62' Τόργκελε), Γκέκας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Βάνιακ, Μαγκντί, Εξουζίδης (55' Σμίλιανιτς), Γιαννόπουλος, Μάκος, Γουνδουλάκης, Σέπαρντ (33' Γαλανόπουλος), Κιάσσος, Νάβας, Φερνάντεζ (46' Οραβετς), Μπρέσκα

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθήνας)

Κίτρινες: Μάντζιος, Δάρλας, Κονσεϊσάο, Τζιόλης -Νάβας, Κιάσσος

Εισιτήρια: Κεκλεισμένων των θυρών