3η αγ.: Πήρε το ντέρμπι ο Δούκας, θρίλερ με νικήτρια την ΑΕΚ

Ο Δούκας επικράτησε 21-20 του Διομήδη στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής, ο Πανελλήνιος ανέβηκε δεύτερος, έπειτα από τη νίκη επί του πρωταθλητή Stoiximan.gr ΠΑΟΚ με 32-24, ενώ η ΑΕΚ λύγισε με 28-27 τον Αερωπό Έδεσσας.

Το αήττητο του Διομήδη Άργους σταμάτησε γρήγορα, αφού ο Δούκας τον νίκησε 21-20 σε μία ιδιαίτερα συναρπαστική αναμέτρηση που κρίθηκε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φώτη Μισαηλίδη περίπου ένα λεπτό πριν από το φινάλε.

Συγκινητική στιγμή στο τέλος, όταν οι παίκτες των γηπεδούχων έτρεξαν προς στον άτυχο της χρονιάς Ούρος Ζιβούλοβιτς που βρισκόταν στην κερκίδα για να πανηγυρίσουν μαζί του την νίκη.

Μία από τις μεγάλες εκπλήξεις της σεζόν συντελέστηκε στην Κυψέλη, όπου ο ψυχωμένος και νεανικός Πανελλήνιος νίκησε 32-24 τον Stoiximan.gr ΠΑΟΚ.

Το 17-19 των φιλοξενούμενων έγινε 22-19 με σερί 5-0, ενώ λίγο αργότερα με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 8-1 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 25-20 και ουσιαστικά έβαλαν τέλος στη σεμνή τελετή.

Μία πολύ δύσκολη νίκη επί του Αερωπού Έδεσσας με 28-27 πανηγύρισε η ΑΕΚ στο κλειστό του Βύρωνα χάρη στην εξαιρετική απόδοση του Διονύση Γεωργιάδη που σημείωσε 10 γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν το ματς από το 13' έως το 55', αλλά στα τελευταία πέντε λεπτά η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έκανε την ανατροπή και με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 28-26 και "καθάρισε" το ματς.