Εκτός μεταλλίων ο Πετρούνιας, έκανε λόγο για αδικία

Την πέμπτη θέση στον τελικό των κρίκων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής στη Σόφια κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε υψηλότερη βαθμολογία από την αντίστοιχη στον προκριματικό, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να του χαρίσει μετάλλιο.

Ήρθε πέμπτος 15,600 βαθμούς σε πρόγραμμα με συντελεστή δυσκολίας 6,8, δηλώνοντας αμέσως απογοητευμένος από την αντιμετώπιση που έχει από τους κριτές.

" Θα προκαλούσα να κάνει η FIG ένα σεμινάριο κριτών με όλα τα βίντεο από τις εκτελέσεις στον τελικό των κρίκων και να κρίνει αυστηρότερα απ' όλους το δικό μου πρόγραμμα. Εάν βγω έστω 2ος σ' αυτή τη βαθμολόγηση, θα παραιτηθώ".

Δύο Ρώσοι γυμναστές ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση και μοιράστηκαν το χρυσό. Ο νικητής του εδάφους Ντένις Αμπλιάζιν και ο Αλεκσάντρ Μπαλάντιν βαθμολογήθηκαν με 15,800. Τρίτος ήταν ο περσινός πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους, ο Γάλλος Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ με 15,766.