X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Κύπελλο: Εγραψε ιστορία η Νίκαια

Εγραψε ιστορία η ομάδα της Νίκαιας καθώς επικράτησε στον τελικό του Kυπέλλου Ελλάδας επί του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ. Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου κατάκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του συλλόγου και έσπασε την παράδοση που είχαν δημιουργήσει οι παραδοσιακές δυνάμεις του Ελληνικού βόλλεϋ.Η ομάδα της Νίκαιας, σε ένα καταπληκτικό τελικό πραγματοποίησε εμφάνιση μεγάλης ομάδας και με πρωταγωνιστές τους Ντράγκοβιτς και Πρίντι, σκόρπισε τους "πράσινους" του Ντανιέλε Ρίτσι

Σε έναν μεγάλο τελικό η Α.Ε. Νίκαιας κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος.

Η ψυχομένη Νίκαια πανάξια, καθώς πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, είχε συνεχώς το προβάδισμα σε σετ και σκορ.
Η ομάδα του Παναθηναϊκού προσπάθησε να αντισταθεί άλλα κάθε προσπάθεια ήταν μάταιη, ο Ντράκοβιτς, ο Πρίντι και συμπαίκτες τους πίστεψαν στην νίκη και την κατέκτησαν.

Στο πρώτο σετ η Νίκαια με πολύ καλό σερβίς και πολλά λάθη από τους πράσινους, συνολικά 13 λάθη στο πρώτο σετ, και με τους Ντράκοβιτς και Πρίντι να δίνουν ρεσιτάλ άσων στο σερβίς πήραν το εναρκτήριο σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ήταν πράσινο, αν και οι πάικτες της Νίκαιας συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση, ένα ξέσπασμα των παικτών του Ντανιέλε Ρίτσι ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 1-1. Το 2ο σετ έληξε με σκορ 27-25.

Σχετικά εύκολα κατακτήθηκε το τρίτο σετ από του Νικαιώτες καθώς ο Παναθηναϊκός συνέχισε τα λάθη ενώ το μπλόκ των πρασίνων ήταν τραγικό. Οι πράσινοι επανήλθαν στο τέταρτο σετ και με πρωταγωνιστές τους Μιούρεκ και Πανταλέων επανέφεραν την ισορροπία στην αναμέτρηση. Το σκορ ήταν 25-22.

Το τάι μπρέικ ήταν βαμένο με τα χρώματα της Νίκαιας, οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν αλλά οι Νικαιώτες το πίστευαν και το κατέκτησαν και μαζί με το 5ο και καθορισατικό σετ πήραν και τον τίτλο του κυπέλλου.

Η λήξη του τελικού βρήκε τους παίκτες της Νίκαιας, το τεχνικό τιμ και τους παράγοντες που ήταν παρόντες στον πάγκο της ομάδας να γίνονται ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της ομάδας.

Τα σετ: 22-25 (26΄), 27-25 (29΄), 21-25 (28΄), 21-25 (28΄), 25-22 (27΄), 16-18

Διαιτητές: Καλπακτσόγλου, Λέκκας

ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ (Σωτήρης Δρίκος): Ελγκέτα, Ψάρρας, Πρίντι, Καλαϊτσίδης, Ντράκοβιτς, Ζελιάσκοφ, Στεφάνου (Λίμπερο), Βαρδής, Μπέλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντανιέλε Ρίτσι): Κλεμπέρ, Μούρεκ, Σιδηρόπουλος, Χατζηαντωνίου, Νασιμέντο, Πανταλέων, Δημητρακόπουλος (λίμπερο), Ντονάς, Κουρούπης, Λιβαθηνός, Ιωακειμίδης.