Κυρίαρχη η Renault στην Κίνα

Από την πρώτη θέση του grid θα ξεκινήσει τον τελευταίο αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος της Formula 1 στην Κίνα ο Fernando Alonso.

Ο Ισπανός κάτοχος του τίτλου ήταν εντυπωσιακός στα επίσημα δοκιμαστικά του Σαββάτου με την Renault του και με χρόνο 1’34’’080 πήρε άνετα την pole position. Σημαντικό προβάδισμα στην προσπάθεια που καταβάλλει για την επικράτηση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών απέκτησε η γαλλική ομάδα καθώς ο δεύτερος πιλότος της, Giancarlo Fisichella, ήρθε δεύτερος με χρόνο 1’34’’401.

Ο Kimi Raikkonen της Mclarenπεριορίστηκε στην τρίτη θέση, έχοντας διαφορά 0,408 δευτερόλεπτα από τον Ισπανό αντίπαλο του ενώ ο Juan Pablo Montoya έμεινε πέμπτος με χρόνο 1’35’188. Ανάμεσα στους δυο πιλότους της βρετανογερμανικής ομάδας πλασαρίστηκε ο εντυπωσιακός Jenson Button με 1’34’801.

Θετική εμφάνιση για τον επερχόμενο παγκόσμιο πρωταθλητή, Michael Schumacher,ο οποίος «σκαρφάλωσε» στην έκτη θέση με χρόνο 1’35’301 ενώ ο δεύτερος πιλότος της Ferrari, Rubens Barrichello, στην τελευταία του παρουσία με την ιταλική ομάδα, περιορίστηκε στην 8η θέση, έχοντας διαφορά 1’’530 από τον Fernando Alonso.