X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ντέρμπι στο "Big Apple"

Με έναν εκπληκτικό Miroslav Satan, οι New York Islanders κατάφεραν να επικρατήσουν στην παράταση των «αιώνιων» συμπολιτών τους, New York Rangers με 3-2. Ο Satan στην αντεπίθεση της ομάδας του, κέρδισε το ριμπάουντ (χρησιμοποιώντας την μπασκετική έκφραση) από το σουτ του Yashin, νικώντας στο δεξί άκρο της εστίας τον Lundqvist δίνοντας την υπερπολύτιμη νίκη στους γηπεδούχους.

Με έναν εκπληκτικό Miroslav Satan, οι New York Islanders κατάφεραν να επικρατήσουν στην παράταση των «αιώνιων» συμπολιτών τους, New York Rangers με 3-2.

Ο Satan στην αντεπίθεση της ομάδας του, κέρδισε το ριμπάουντ (χρησιμοποιώντας την μπασκετική έκφραση) από το σουτ του Yashin, νικώντας στο δεξί άκρο της εστίας τον Lundqvist δίνοντας την υπερπολύτιμη νίκη στους γηπεδούχους.

«Κοιτούσα την αντίδραση του τερματοφύλακα. Περίμενα εάν θα έβγαινε έξω από τα καρέ του ή θα παρέμεινε στην εστία του. Είδα ένα κενό, σούταρα και αυτό το γκολ έμελλε να είναι το νικητήριο για την ομάδα μου. Η προσπάθεια είναι συλλογική και όχι ατομική. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά» τόνισε ο Satan αμέσως μετά τον αγώνα.

Είναι η πρώτη φορά τα τελευταία δυο χρόνια που οι Islanders καταφέρνουν να επικρατήσουν των Rangers μέσα στην έδρα του. Στα τελευταία 10 παιχνίδια μετρούσαν 8 ήττες και 2 ισοπαλίες. Στα θετικά του χθεσινού αγώνα, ήταν η επιστροφή του Di Pietro στην εστία των Islanders, πραγματοποιώντας 33 αποκρούσεις.

Ηταν η πρώτη contra από τις συνολικά τρεις που θα δώσουν οι δυο ομάδες σε διάστημα εννιά ημερών. Απόψε θα αναμετρηθούν πάλι στο Nassau Coliseum και στις 27 του μηνός στο Madison Square Garden. «θα προσπαθήσουμε να κάνουμε αύριο(απόψε) το 2/2, αν και το έργο μας θα είναι αρκετά δύσκολο. Οι Rangers είναι μια καλή και υπολογίσιμη ομάδα» δήλωσε ο Satan.

Οι Rangers έχουν βρει στο πρόσωπο του Lundqvist τον ιδανικό πορτιέρο που αναζητούσαν από το ξεκίνημα της σεζόν. Ο 23χρονος είναι πράγματι εγγύηση κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του, άλλωστε είναι ο απόλυτος υπεύθυνος για το απόλυτο που έχουν οι Rangers στο γήπεδο τους, αλλά και εκτός έδρας φέτος. Όμως αυτά μέχρι χθες το βράδυ. Το γκολ του M Satan γκρέμισε τα όνειρα των φιλοξενούμενων να κάνουν τι διπλό, κάτι που μπορεί να συμβεί στην αποψινή ρεβάνς.

Με μπροστάρη τον Brewer

Ο Eric Brewer σημειώνοντας το νικητήριο τέρμα του αγώνα, 56 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας, έδωσε στους St Louis Blues την νίκη με 3-2 επί των Anaheim Mighty Ducks.

Οι φιλοξενούμενοι Ducks, αν και ήταν πίσω στο σκορ 2-1, δυο λεπτά πριν το φινάλε, κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκ νέου με τον T Selanne, 1:16 πριν το τέλος. Μετά από 20 δεύτερα όμως, οι Blues με πρωταγωνιστή τον Brewer, όπως σας περιγράψαμε και στην αρχή του ρεπορτάζ, πήραν μια μεγάλη νίκη που τους κρατάει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Το 400ο παιχνίδι του έπαιξε ο Selanne, καθώς μετά από το σύντομο πέρασμα του από San Jose και Colorado, επέστρεψε στην αγαπημένη του ομάδα.

Πάρτι με εξάρα

Οι Minnesota Wild φαίνεται πως βρήκαν την επιθετική λάμψη που ζητούσαν όλο αυτό τον καιρό στα εκτός έδρας παιχνίδια τους. Με τον Manny Fernandez να πραγματοποιεί συνολικά 34 αποκρούσεις, και τα επιθετικά όπλα της ομάδας να σημειώνουν έξι τέρματα, οι Minnesota Wild κατάφεραν να συντρίψουν τους sharks με 6-1.

«Η ομάδα τα πάει καλά στα εντός έδρας παιχνίδια της. Έχουμε εμπιστοσύνη στους εαυτούς μας. Πιστεύουμε σε κάτι καλό την φετινή σεζόν»τόνισε ο αριστερός χάφ των νικητών, Marian Gaborik.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Boogaard, Bouchard, White, Kuba, Chouinard, ενώ για τους Sharks το γκολ της τιμής σημείωσε ο δικός μας Nikos Dimitrakos που συνεχίζει να κλείνει στόματα την φετινή σεζόν. Ήταν η δεύτερη ήττα των Sharks σε εκτός έδρας παιχνίδι από τα συνολικά έξι.

Ο πορτιέρο των Sharks, Nabokov πραγματοποίησε 19 αποκρούσεις στον αγώνα, κυμαίνοντας σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Στην συνέντευξη τύπου ο προπονητής των Wild, J Lemaire απένειμε τα εύσημα στους παίκτες του λέγοντας: «Τους ζήτησα από τα αποδυτήρια να βγούν έξω και να αγωνιστούν με καρδιά και ψυχή. Τα έδωσαν όλα.Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Αν και δεν ξεκινήσαμε καλά στην πρώτη περίοδο, στην δεύτερη σημειώσαμε 5 συνεχόμενα τέρματα, δίνοντας τέλος στο παιχνίδι».

Από την άλλη, ο Ron Wilson των Sharks είπε: "Αυτοκτονήσαμε μόνοι μας. Δεν επιτρέπεται να κάνουμε τέτοια παιδαριώδη λάθη. Η δεύτερη περίοδος έκρινε το παιχνίδι. Πίστευα σε ένα θετικό αποτέλεσμα, αλλά φαίνεται λογαριάζαμε δίχως τον ξενοδόχο".