9η αγ.: Περίπατος για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι

Ο Πανναξιακός δεν προέβαλε αντίσταση και ο Ολυμπιακός έκανε εννέα τις νίκες του στην Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Πιο εύκολα απ' όσο αναμενόταν ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Πανναξιακού στο σημαντικότερο ματς της 9ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Οι "ερυθρόλευκες" δεν ήθελαν να δώσουν δικαιώματα και το 3-0 σετ, με 25-10, 25-14 και 25-15, αποτύπωσε τη σοβαρότητα και τη συγκέντρωση με την οποία αντιμετώπισαν την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενες δεν βρήκαν ποτέ τρόπο να μπουν στο ματς και υπέκυψαν στην αντίπαλη ανωτερότητα.

Για τις πρωταθλήτριες ήταν η ένατη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, έχοντας χάσει μέχρι τώρα μονάχα ένα σετ!

"Τρίποντη" νίκη και για την ΑΕΚ, όχι όμως όσο εύκολα δείχνει το 3-0 στη Λάρισα, αφού στα πρώτα δύο σετ επικράτησε οριακά 26-24 του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού. Η νεοφώτιστη ομάδα έχασε την πίστη της και η Ένωση με το 25-17 έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Με τους βαθμούς αυτούς η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη κέρδισε έδαφος στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας τέταρτη.

Όσο για τον Άρη, συνέχισε την εξαιρετική πορεία του στο πρωτάθλημα χάρη στο 3-1 επί του Αίαντα.