Πρόκριση της Δανιηλίδου στον β' γύρο του τουρνουά της Μαλαισίας

Σημαντική νίκη με 2-1 σετ επί της Ινδής, Σάνια Μίρζα σημείωσε η Λένα Δανιηλίδου και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά των 220.000 δολαρίων της Μαλαισίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την 29άχρονη Ελληνίδα τενίστρια (Νο 81 στον κόσμο) καθώς με τρία break έναντι ενός της αντιπάλου της πήρε το πρώτο σετ με 6-2. Η 25άχρονη Ινδή (νούμερο 129 στην παγκόσμια κατάταξη) απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μέσα σε λίγα λεπτά έφερε το ματς στα ίσα (1-6).

Μάλιστα, η Μίρζα ξεκίνησε με break και το τρίτο σετ (0-2) αλλά η Δανιηλίδου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Σπάζοντας άλλες δύο φορές το σερβίς της Ινδής ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και με 6-4 έδωσε τέλος στο ματς έπειτα από μία ώρα και 40 λεπτά.

Αυτή ήταν η τρίτη μεταξύ τους αναμέτρηση, πρώτη από το 2007, με την Δανιηλίδου να μειώνει σε 2-1 στις νίκες.

Στον δεύτερο γύρο η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια θα τεθεί αντιμέτωπη με την Αυστραλή, Γιαρμίλα Γκαϊντόσοβα (νούμερο 4 στο ταμπλό) η οποία χρειάστηκε τρία σετ (1/6, 7/6(2), 7/5) για να κάμψει την αντίσταση της Γερμανίδας, Κατρίν Βέρλε.