Συνεχίζει στα «σαλόνια»

Η προσπάθεια του Εθνικού στη Γερμανία για είσοδο στον δεύτερο προκριματικό γύρο της Euroleague στέφθηκε από επιτυχία. Το απόγευμα του Σαββάτου (17/09) οι «κυανόλευκοι» ξεπέρασαν και το εμπόδιο της οικοδέσποινας του Δ΄ ομίλου, Ντούισμπουργκ με 12-11 στην παράταση (10-10 ο κανονικός αγώνας).

Ο Χατζηκυριακάκης ήταν αυτός που με τέρμα του δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του κανονικού αγώνα ισοφάρισε σε 10-10, ενώ στον έξτρα χρόνο τη σκυτάλη πήρε ο Μυλωνάκης, ο οποίος με δύογκολ σε επίθεση με παίκτη παραπάνω μετέτρεψε το 10-11 σε 12-11. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βλοντάκης αποχώρησε από το ματς δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς, λόγω τριών ποινών.

Ως αήττητη λοιπόν στο γκρουπ, η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη εξασφάλισε τη συνέχεια της πορείας της στα ευρωπαϊκά «σαλόνια». Οι υποχρεώσεις πάντως στη Γερμανία δεν ολοκληρώθηκαν, καθώς την Κυριακή (18/09, 12:00) δίνει τον τελευταίο της αγώνα με αντίπαλο την ουκρανική Μάριουπολ.

Τα οχτάλεπτα: 4-2, 3-2, 1-3, 2-3.
Παράταση: 0-1, 2-0.

Εθνικός: Μυλωνάκης 4, Μάζης 3, Χατζηκυριακάκης 2, Μπλάνης 1, Βλοντάκης 1, Δήμου 1.