X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Το πάλεψε ο Κύργιος

Ο Νικ Κύργιος έδωσε "μάχη" κόντρα στον Ρομπρέδο, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Αμερικάνικου OPEN.

Ο 19χρονος Ελληνοαυστραλός μπήκε δυνατά στον αγώνα αλλά δεν μπόρεσε να έχει την ανάλογη συνέχεια με το τρίτο σετ να είναι το καθοριστικό για την τελική εξέλιξη.

Ο Νικ Κύργιος άρχισε με ένα εντυπωσιακό 5-0 game στο πρώτο σετ για το κατακτήσει τελικά με 6-3. Εντυπωσιακά μπήκε και στο δεύτερο σετ ο 19χρονος αφού προηγήθηκε με 2-0 και έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0. Τελικά όμως ο Τόμι Ρομπρέδο ήταν εκείνος που πήρε στο σετ με 6-3 και έκανε το 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν εκείνο που έκρινε την αναμέτρηση. Στο τάι μπρέικ ο Κύργιος έχασε μεγάλες ευκαιρίες και ο 32χρονος Ισπανό το κατέκτησε με 7-4.

Στο τέταρτο σετ ο Κύργιος δεν άντεξε (αντιμετώπισε και μεγάλα προβλήματα με κράμπες στα πόδια του) με αποτέλεσμα ο Ρομπρέδο να φτάσει τη νίκη με 3-1 (3-6, 6-3, 7-6, 6-3). Ο 19χρονος αναμένεται να σκαρφαλώσει στο Νο53 της Παγκόσμιας κατάταξης.