Τσάλεντζ Καπ (Γ): Πρόκριση δια περιπάτου ο Παναθηναϊκός

Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός την Τετάρτη (17/12) στην Κροατία, πήρε τόσο το ένα σετ που χρειαζόταν όσο και τη νίκη, περνώντας θριαμβευτικά στη φάση των 16 του Τσάλεντζ Καπ γυναικών.

Οι «πράσινες» απαλλάχτηκαν νωρίς από το άγχος, αφού κατέκτησαν το πρώτο σετ της ρεβάνς με την Ζοκ Βούκοβαρ και στη συνέχεια «κάλπασαν» στην επικράτηση με 3-0 σετ, διπλασιάζοντας τα θετικά τους αποτελέσματα επί της κροατικής ομάδας. Για την είσοδο στην οκτάδα το συγκρότημα του Τάκη Φλώρου θα αντιμετωπίσει την αυστριακή Λινζ.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έδειξαν ότι ήθελαν να σφραγίσουν όσο γίνεται γρηγορότερα την πρόκριση. Και αυτό ακριβώς έκαναν. Παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα με 8-3, το οποίο κράτησαν χωρίς προβλήματα με 15-5 και παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, που μείωσαν σε 19-17, έφτασαν άνετα στο 25-18.

Στο δεύτερο σετ, η Ζοκ πρόβαλε αντίσταση ως το 14-14 και στη συνέχεια παραδόθηκε με τον Παναθηναϊκό να κάνει και πάλι εύκολα το 25-18 ενώ στο τρίτο σετ η ελληνική ομάδα ήταν επιβλητική καθ’ όλη τη διάρκεια του. Με ένα σερί 8-0 μετέτρεψε το εύθραυστο 8-6 σε 16-6 και με 25-19 έφυγε θριαμβευτής από την Κροατία.

Τα σετ: 18-25, 18-25, 19-25.