X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

WTA Championships: Νικήτρια η Σαράποβα στο ντέρμπι με τη Ντάβενπορτ

Στον συγκλονιστικότερο, μέχρι στιγμής, από πλευράς εξέλιξης, αγώνα του WTA Championship, η Μαρία Σαράποβα επιβλήθηκε στα τρία σετ της Λίντσεϊ Ντάβενπορτ με τις δύο κορυφαίες τενίστριες να εξασφαλίζουν την πρόκριση για την ημιτελική φάση. Το ίδιο συνέβη και με την Αμελί Μορεσμό η οποία θα συνοδέψει τη Μέρι στην τελική τετράδα από τον μαύρο όμιλο. Με νίκη επί της Νάντια Πέτροβα ολοκλήρωσε την παρουσία της στο τουρνουά η Πάτι Σνίντερ.

Πράσινος όμιλος

Μαρία Σαράποβα (Ρωσία) – Λίντσεϊ Ντάβενπορτ (ΗΠΑ) 6/3, 5/7, 6/4

Ενταση, πάθος, νεύρα και εντυπωσιακό θέαμα περιλάμβανε το, εκ του προοιμίου, ντέρμπι του πράσινου ομίλου ανάμεσα στη Λίντσεϊ Ντάβενπορτ και τη Μαρία Σαράποβα. Οι δύο τενίστριες επιβεβαίωσαν με τον καλύτερο τρόπο όσους πίστευαν ότι θα προσφέρουν μία συγκλονιστική αναμέτρηση με τη 18χρονη Ρωσίδα να αναδεικνύεται νικήτρια μετά από αγώνα διάρκειας δύο ωρών και 18 λεπτών.

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε μονόλογο για τη Σαράποβα η οποία έκανε ένα break, κράτησε το σερβίς της και έκανε το 1-0 μέσα σε 33 λεπτά (6-3).

Tα αίματα άρχισαν να ανάβουν στο δεύτερο σετ. Η Ρωσίδα προηγήθηκε με 5-4 και σέρβιρε για το ματς. Όμως η νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη αντίπαλός της έκανε το break και κατακτώντας τα επόμενα δύο γκέιμ έφτασε στην ισοφάριση. Τα νεύρα και η ένταση δεν έλειψαν σε αυτό το σημείο του αγώνα, κάτι που ήταν φανερό δια γυμνού οφθαλμού από τα πρόσωπα και τη δύναμη στα χτυπήματα των δύο παικτριών.

Παρόμοια εξέλιξη είχε και το τρίτο σετ. Το πρώτο break ήρθε στο πέμπτο γκέιμ για λογαριασμό της κατόχου του τίτλου (3-2). Η Ντάβενπορτ έσωσε τρία break-point στο έβδομο γκέιμ και συνέχισε να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4-3. Στο ένατο γκέιμ η Σαράποβα είχε ευκαιρία να πάρει το ματς κάνοντας το 6-3, η Αμερικανίδα όμως έσωσε το match-point, έκανε το 5-4 και η Σαράποβα σέρβιρε και πάλι για τη νίκη.
Δύο λάθη της Ντάβενπορτ και ένας άσος για τη Σαράποβα έγραψαν το φινάλε της αναμέτρησης. Η Ρωσίδα πέταξε τη ρακέτα στο έδαφος, σήκωσε τα χέρια ψηλά και χειροκροτήθηκε από τους 6 χιλιάδες θεατές του Staples Center. Η «ψυχρή» χειραψία στο τέλος του ματς, αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα του αγώνα.

Αμφότερες πήραν το εισιτήριο για την ημιτελική φάση με την Σαράποβα να έχει την ευκαιρία να καταλάβει την πρώτη θέση στον όμιλο εάν νικήσει την Νάντια Πέτροβα τα ξημερώματα του Σαββάτου, ενώ η Ντάβενπορτ θα απολαύσει το ρεπό της πριν τη μάχη της τελικής τετράδας.

Πάτι Σνίντερ (Ελβετία) – Νάντια Πέτροβα (Ρωσία) 6/0, 5/7, 6/4

Το πρόγραμμα του Σαββάτου

Σαράποβα – Πέτροβα
Μορεσμό – Πιρς
Κλάιστερς – Ντεμεντίεβα

Ανευ βαθμολογικής σημασίας ήταν το άλλο ματς του πράσινου ομίλου ανάμεσα στην Πάτι Σνίντερ και τη Νάντια Πέτροβα. Η 26χρονη Ελβετίδα ολοκλήρωσε νικηφόρα την παρουσία της στη διοργάνωση, επικρατώντας με 2-1 σετ. Η Σνίντερ πήρε το πρώτο σετ χωρίς να χάσει γκέιμ, μέσα σε 18 λεπτά. Η Πέτροβα ισοφάρισε κατακτώντας το δεύτερο με 7-5 ενώ στο τρίτο σετ, η Ελβετίδ χρειάστηκε ένα break για να επιβληθεί με 6-4 και να αποχωρήσει με ψηλά το κεφάλι από το κορτ.

Μαύρος Ομιλος

Αμελί Μορεσμό (Γαλλία) – Ελενα Ντεμεντίεβα (Ρωσία) 6/2, 6/3

Στον ένα και μοναδικό αγώνα της τρίτης ημέρας στο πλαίσιο του «μαύρου ομίλου» η Αμελί Μορεσμό νίκησε με 2-0 σετ την Ελενα Ντεμεντίεβα και θα συνοδεύσει τη συμπατριώτισσά της, Μέρι Πιρς στην επόμενη φάση. Μάλιστα, στον μεταξύ τους αγώνα, τα ξημερώματα του Σαββάτου, θα κριθεί η πρώτη θέση του ομίλου.

ΗΜορεσμό δείχνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της στην Ρωσίδα. Πήρε το πρώτο σετ με 6/2 και το δεύτερο με 6/3 στα γκέιμ μέσα σε μία ώρα και 22 λεπτά.