Ισπανία - Πολωνία 80-66

Η Ισπανία θα είναι οριστικά πια ο αντίπαλος της Ελλάδας στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Άργησε να πάρει μπροστά, παρόλα αυτά νίκησε 80-66 την Πολωνία και επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί. Στους 30 πόντους με 6/7 τρίποντα σταμάτησε ματς ο Πάου Γκασόλ!

Γκασόλ Πολωνία Ισπανία Ευρωμπάσκετ

Η Ισπανία νίκησε γιατί... μετά το 55-55 του 30' "ξύπνησε" από τη χειμερία νάρκη, "έτρεξε" σερί 14-2 και ανάγκασε τους Πολωνούς ν' αποδεχθούν τη μοίρα τους. Όσο μάλιστα κυλούσε ο χρόνος τόσο οι Ίβηρες αύξαναν την υπέρ τους διαφορά, καταφέρνοντας να φτάσουν σε μια ευρεία επικράτηση που τους φέρνει στο δρόμο της Εθνικής.

Κι όμως για τρία δεκάλεπτα το ματς ήταν τόσο κλειστό που η έκπληξη καιροφυλακτούσε. Η Πολωνία είχε καταφέρει να προβληματίσει τη "φούρια ρόχα" με τον τρόπο που αγωνιζόταν, έχοντας ενίοτε και το προβάδισμα (29-28, 43-41).

Η Ισπανία είχε τον Γκασόλ και τον Μίροτιτς να δίνουν σκορ, δεν μπορούσαν όμως να ξεφύγουν για να ξεμπερδέψουν. Η λύση ήρθε μέσα από την άμυνα ζον πρες που εφάρμοσαν στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αναγκάζοντας τους Πολωνούς σε κακές επιλογές, όχι τόσο σε λάθη. Από τη στιγμή δε που η αντίπαλη άμυνα έδωσε τα σουτ στον Γκασόλ και αυτός τα έβαλε (6/7 τρίποντα) η κατάσταση έγινε μη αναστρέψιμη, αφού οι Ισπανοί έφτασαν μέχρι το 79-60.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 46-43, 55-55, 80-66

Το στατιστικό

Το VIDEO του αγώνα

To LIVE του αγώνα

19:17
Kαλησπέρα σας! Σε λίγη ώρα (19:30) η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Πολωνία για την φάση των "16". Ο νικητής θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Ελλάδα που κέρδισε το Βέλγιο.
19:18
Ο Ρούντι Φερνάντεθ δε θα αγωνιστεί στο ματς με τη Πολωνία, καθώς έχει ενοχλήσεις στη μέση.
19:19
Η Ισπανία διαθέτει μία από τις κορυφαίες επιθέσεις της διοργάνωσης. Έχει μέσο όρο 89.6 πόντους. Η Πολωνία σκοράρει λιγότερο (73.4π).
19:20
Υπάρχει ισορροπία στα ριμπάουντ, καθώς η κάθε ομάδα έχει μέσο όρο 36 ανά παιχνίδι. Στις ασίστ τα πάνε καλύτερα οι Ισπανοί (22.0 - 18.4).
19:23
Η πεντάδα της Ισπανίας: Γιουλ, Ρίμπας, Σαν Εμετέριο, Μίροτιτς, Γκασόλ.
19:23
Η πεντάδα της Πολωνίας: Σλότερ, Κούλιγκ, Πόντικα, Βασίνσκι, Γκόρτατ.
19:31
Τζάμπολ στην αναμέτρηση, πρώτη επίθεση για την Πολωνία.
19:33
2' Ο Γκασόλ με τρίποντο μείωσε σε 3-4 το σκορ.
19:34
3' Ωραία κίνηση και υπέροχο καλάθι από τον Μίροτιτς (5-4).
19:34
4' Καλό passing-game και ελεύθερο τρίποντο από τον Ρίμπας.
19:35
4' Στο +6 (10-4) η Ισπανία με τον Γιουλ στον αιφνιδιασμό.
19:35
4' Μείωσε ο Σλότερ.
19:36
5' Ο Γιουλ ευστόχησε σε μεγάλο σουτ ύστερα από ντρίμπλα. Τρίτο τρίποντο στο ματς για τους Ισπανούς (13-6).
19:37
6' Μείωσαν οι Πολωνοί με τον Κούλιγκ (13-9).
19:37
6' Εντυπωσιακά εύστοχοι οι Ισπανοί. Αυτή την φορά σκόραρε από μέση απόσταση ο Μίροτιτς (15-9).
19:38
7' Εντυπωσιακό καλάθι με ντράιβ από τον Βασίνσκι (15-13).
19:40
8' Οι Ισπανοί αρχίζουν και χάνουν τα σουτ, κάνοντας και λάθη στο ματς.
19:41
8' Στον αιφνιδιασμό η Πολωνία τιμώρησε την Ισπανία. Γκολ-φάουλ από τον Πονίτκα, αλλά έχασε τη βολή (15-15).
19:41
8' (17-15) Από το χάι-ποστ ήταν εύστοχος ο Γκασόλ.
19:42
9' Εντυπωσιακό σουτ από τον Γκασόλ, που είναι σε καλή μέρα (19-15).
19:43
9' Μείωσαν οι Πολωνοί, αλλά ο Γκασόλ είναι απολαυστικός! Νέο τρίποντο από τον Ισπανό σέντερ, ο οποίος έχει φτάει τους 10 πόντους στο ματς (22-17).
19:43
10' Μείωσε με τρίποντο ο Σλότερ (22-20).
19:44
Λάθος από τους Πολωνούς σε προσπάθεια να φέρουν το ματς στα ίσα. Απομένουν 4'' πριν το τέλος της περιόδου.
19:45
Έκαναν... γκάφα οι Πολωνοί με τον Πονίτκα. Έκανε φάουλ πάνω στον Γιουλ σε προσπάθεια για τρίποντο με άγαρμπο τρόπο.
19:45
Τέλος πρώτης περιόδου (25-20).
19:46
Οι Ισπανοί μετρούν 4/9 τρίποντα στη πρώτη περίοδο.
19:47
Οι Ισπανοί έχουν 6 ασίστ και 2 λάθη μέχρι στιγμής.
19:47
Και οι δύο ομάδες μετρούν 9/17 σουτ (53%) εντός πεδιάς.
19:51
12' Η Πολωνία πήγε μπροστά στο σκορ με 25-27, χάρη στο σουτ του Καρνόφσκι.
19:51
13' Η Πολωνία έκανε ένα σερί 7-0.
19:58
16' Προβάδισμα για Πολωνία (30-31) στον αιφνιδιασμό.
19:58
Πάρτε μια γεύση απ όσα γίνονται στη Πιερ ντε Μορουά
19:58
17' Νέο τρίποντο για την Ισπανία με τον Γκασόλ (33-31).
19:59
17' Μεγάλο τρίποντο από τον Κλαβέρ από τη γωνία (36-31).
20:01
18' Ο Κούλινγκ μείωσε σε 36-33 στο 18'. Ανταγωνιστική και μαχητική η Πολωνία.
20:02
18' Εντυπωσιακά εύστοχη από την περιφέρεια η Ισπανία. Νέο εύστοχο σουτ από τον Μίροτιτς.
20:02
Ο Κλαβέρ δεν είναι απόλυτα έτοιμος για το παιχνίδι με τους Πολωνούς...
20:03
19' Με τρίποντο μείωσε η Πολωνία, χάρη σε αυτό του Σλότερ (39-38).
20:04
Οι Ισπανοί έχουν 7/14 τρίποντα στο ματς. Ποσοστό 50%.
20:04
Ένα λεπτό πριν το ημίχρονο το σκορ είναι 39-39.
20:05
Η Πολωνία έχει δυσκολέψει την Ισπανία. Αν η παρέα του Γκασόλ δεν ήταν τόσο εύστοχη από την περιφέρεια, θα είχαν μεγαλύτερο πρόβλημα.
20:06
20' Ωραίο καλάθι του Μίροτιτς με ντράιβ (41-39).
20:06
Άστοχο τρίποντο από τους Πολωνούς.
20:07
Ημίχρονο: Η Ισπανία είναι μπροστά στο σκορ με 41-39 (25-20, 14-19).
20:08
Η Ισπανία δεν δείχνει πως θα καταφέρει εύκολα να πάρει τη νίκη. Η Πολωνία έχει πραγματοποιήσει μία αξιόλογη εμφάνιση, δημιουργώντας προβλήματα στην ισπανική άμυνα.
20:09
Πρώτος σκόρερ της Ισπανίας ο τρομερός Γκασόλ, με 15 πόντους, ο οποίος ΔΕΝ έχει χάσει σουτ (3/3δ, 3/3τρ). Είναι ο ηγέτης της ομάδας του.
20:09
Από την Πολωνία πρώτος σκόρερ είναι ο Σλότερ με 9 πόντους (3/5τρ).
20:10
Οι Γάλλοι... τρελάθηκαν!
20:12
Οι Ισπανοί μετρούν 10 ασίστ αλλά και 9 (είναι πολλά...) λάθη στο ματς. Οι Πολωνοί έχουν 8 ασίστ και μόλις 3 λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ισπανοί έχουν πάρει τα ριμπάουντ (17-13), με τους Πολωνούς να έχουν πετύχει 20 πόντους κοντά στο καλάθι.
20:22
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο..
20:24
22' Με σουτ από μέση απόσταση ο Γιουλ έφερε το σκορ στα ίσα (43-43).
20:25
23' Και όμως ο Γκασόλ έχασε σουτ... Το πρώτο του άστοχο στο ματς.
20:25
23' Σπαταλούν κατοχές στην επίθεση οι Πολωνοί.
20:26
Οι Ισπανοί πιέζουν σε ολόκληρο το γήπεδο.
20:27
24' Ο Μίροτιτς έδωσε το προβάδισμα στην Ισπανία (46-43).
20:28
25' Άστοχοι οι Πολωνοί.
20:28
25' Εξαιρετικό ντράιβ, υπέροχο, από τον Βαζίσνκι (46-47).
20:29
26' Έβγαλαν καλή άμυνα οι Πολωνοί, που έχουν και το προβάδισμα στο σκορ.
20:32
27' Ο Γκασόλ με κάρφωμα "έγραψε" το 48-48.
20:32
27' Η Πολωνία συνεχίζει να έχει το προβάδισμα στο σκορ (48-50).
20:34
Η Ισπανία παίζει άμυνα ζώνης.
20:36
28' Ο Γκασόλ με βολές έφτασε τους 18 πόντους στο ματς (52-50).
20:36
29' Απάντησε με τρίποντο ο Ζαμοϊνσκι (52-53).
20:37
Έχασε δύο σερί βολές ο Γκασόλ...
20:38
Ο Γκασόλ στον πάγκο, σε θέση "5" ο Ρέγες.
20:38
29' Βγάζουν ωραίες συνεργασίες στο παρκέ οι Πολωνοί (52-55).
20:39
Οι Πολωνοί έχουν την κατοχή της μπάλας.
20:39
Έχασαν δύο σουτ οι Πολωνοί. Στην Ισπανία η μπάλα.
20:40
30' Άστοχο τρίποντο τόσο από τον Κλαβέρ, όσο και από τον Ρέγες, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ ο Μίροτιτς και γκολ-φάουλ (54-55).
20:40
Έφερε το ματς στα ίσα οι Ισπανοί (55-55).
20:41
Τέλος τρίτης περιόδου: Ισπανία - Πολωνία 55-55 (25-20, 16-19, 11-16).
20:42
Αναμένεται να έχουμε ένα ματς με εξέλιξη... θρίλερ. Η Πολωνία κοιτάζει στα μάτια την Ισπανί ακαι διεκδικεί τη νίκη-πρόκριση. Οι Πολωνοί παίζουν εξαιρετικά. Οι Ισπανοί έχουν σκαμπανεβάσμτατα στην απόδοση τους. Έμειναν 10 λεπτά για να μάθει η Ελλάδα τον αντίπαλο της στα προημιτελικά.
20:43
Έναρξη τέταρτης περιόδου.
20:43
Άστοχο σουτ από τους Ισπανούς, η κατοχή στη Πολωνία.
20:43
Λάθος από την Ισπανία. Η κατοχή στην Πολωνία.
20:44
Άστοχοι και οι Πολωνοί στην επίθεση που προσπαθούν να πάρουν σκορ μέσα στη ρακέτα.
20:45
32' Ο Γιουλ με σουτ "έγραψε" το 57-55.
20:47
Οι Ισπανοί εκμεταλλεύονται την επιθετική αδράνεια των Πολωνών και με σοβαρότητα στο παιχνίδι τους έφτασαν στο +4 (59-55).
20:47
Επιστρέφει στο παρκέ ο Σλότερ.
20:48
Νέο άστοχο σουτ με τον Βαζίνσκι.
20:48
Άστοχο σουτ από τον Γιουλ, επιθετικό ριμπάουντ ο Γκασόλ και ο Ροντρίγκεθ με τρίποντο "έγραψε" το 62-55.
20:50
Οι Πολωνοί είναι δίχως σκορ στη τέταρτη περίοδο. Εδώ και τρία λεπτά. Κέρδισε φάουλ για τρεις βολές ο Κούλιγκ.
20:50
34' Μείωσε ο Κούλινγκ (62-57).
20:51
Τρίποντο από τον Γκασόλ (65-57), λάθος στη κατοχή από τους Πολωνούς.
20:52
Οι Πολωνοί δείχνουν να λυγίζουν από την πίεση. Αξιοποιεί την εμπειρία της η Ισπανία. Ο Ρίμπας έφερε την ομάδα του στο +10 (67-57).
20:53
35' Το επί μέρους σκορ των Ισπανών στη τέταρτη περίοδο είναι 12-2. Οι Πολωνοί παρουσιάζουν έλλειψη συγκέντρωσης.
20:54
Στο +12 η Ισπανία (69-57), συνεχίζονται τα λάθη από τους Πολωνούς. Ο κόουτς της ομάδας ζητάει τάιμ-άουτ καθώς βλέπει τους παίκτες του να μην πατάνε καλά στο παρκέ.
20:56
36' Δεν μετράει το καλάθι του Ρέγες, καθώς είχε τελειώσει ο χρόνος
20:57
Η Πολωνία πιέζει σε ολόκληρο το γήπεδο.
20:58
36' Ο Γκασόλ με νέο σουτ φέρνει την ομάδα του στο +12 (71-59). Οι Πολωνοί είναι απελπιστικά άστοχοι στην επίθεση...
20:58
37' Τρίποντο-μαχαιριά από τον Γκασόλ, ο οποίος έχει 6/7 τρίποντα. Έκανε το σκορ 77-59.
20:59
37' Κακό δεκάλεπτο για την Πολωνία και εξαιρετικό για την Ισπανία, η οποία μετράει επί μέρους σκορ 19-4.
21:00
Τρομερό παιχνίδι από τον Γκασόλ, ο οποίος πέρασε στον πάγκο, έχοντας σημειώσει 30 πόντους με 6/7 τρίποντα.
21:00
Ύστερα από αρκετή ώρα η Πολωνία βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι από το "ζωγραφιστό" (79-62).
21:02
Το παιχνίδι έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.
21:03
Απομένουν δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα.
21:05
Τέλος αγώνα: Ισπανία - Πολωνία 80-66. Η Ισπανία θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στον προημιτελικό αγώνα της Τρίτης. Οι Πολωνοί πίεσαν τους Ισπανούς μέχρι το 30' (55-55), αλλά στη τελευταία περίοδο δεν άντεξαν (25-11).
21:07
Η Ισπανία πήρε τη μάχη στα ριμπάουντ (38-26), είχα καλό ποσοστό από την περιφέρεια (11/26τρ-42%), σε ένα ματς που είχαν 21 ασίστ και 16 λάθη.
21:08
Η Ισπανία είχε για κορυφαίο τον εκπληκτικό Γκασόλ, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 30 πόντους και 6/7 τρίποντα. Έκανε καλή δουλειά ο Γιουλ (12π, 3ασ), όπως και ο Μίροτιτς (15π). Βοήθησε κυρίως δημιουργικά ο Ροντρίγκεθ (8π, 5ασ).