Κίμκι-Ολυμπιακός 82-87

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους στη Μόσχα από την Κίμκι αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φύγει νικητής (87-82) από την απόρθητη εδώ και δύο χρόνια έδρα της ρωσικής ομάδας. Χάινς και Σπανούλης οι μεγάλοι πρωταγωνιστές.

Ετσι κρίθηκε

Στη θεωρία ο Γιώργος Μπαρτζώκας σαφώς θα είχε δώσει οδηγίες στους παίκτες του να περιορίσουν τη δημιουργικότητα του Πλάνινιτς. Προφανώς κανένα από τα αμυντικά σχέδια του Ελληνα κόουτς δεν πέτυχαν διότι ο Κροάτης γκαρντ οργίασε στο πρώτο μέρος (7 πόντοι, 8 ασίστ) χαρίζοντας στους συμπαίκτες του εύκολα καλάθια.

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν επιεικώς χαλαρή. Ειδικά μέσα στη ρακέτα υπήρχαν τεράστια κενά τα οποία οι Λόντσαρ και Ντέιβις εκμεταλλεύτηκαν δεόντως με συνέπεια οι "ερυθρόλευκοι" να κυνηγούν συνεχώς στο σκορ (19-13, 23-19, 36-28).

Στην άλλη πλευρά του παρκέ ο πρωταθλητής Ευρώπης έβγαλε ελεύθερα σουτ αλλά η αστοχία του δεν του επέτρεψε να ψαλιδίσει τη διαφορά και να ενισχύσει την ψυχολογία του. Αντιθέτως, η Κίμκι, με το εύκολο σκορ στην επίθεση, πίστευε στον εαυτό της, κάπως έτσι εξάλλου προέκυψε και το 43-35 του ημιχρόνου (διάστημα κατά το οποίο οι ασίστ ήταν 16-3 υπέρ των Ρώσων).

Αφού η Κίμκι συνέχισε ανενόχλητη το πάρτι της στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 13 πόντους, 50-37) ο Ολυμπιακός αποφάσισε να εμφανιστεί στο παρκέ. Αρκούσαν δύο-τρεις καλές άμυνες,τα πρώτα τρίποντα και μία απαραίτητη αλλαγή στο ρυθμό έτσι ώστε οι "ερυθρόλευκοι" να μειώσουν ακόμα και στους τέσσερις (56-52) και να τρομάξουν τον αντίπαλό τους που μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχε νιώσει απειλή.

Εν συνεχεία, το περιφερειακό σουτ βοήθησε τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει (68-68, 6:17 πριν από τη λήξη) σ' ένα διάστημα που η Κίμκι είχε αρχίσει να δείχνει σημάδια έντονης κόπωσης και έπαιρνε σκορ μόνο από τον Πλάνινιτς. Η ανατροπή επετεύχθη όταν ο Λο, με τρίποντο, έβαλε τους Πειραιώτες μπροστά στο ματς για πρώτη φορά (68-71) και από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Ο Χάινς πέτυχε ορισμένα εντυπωσιακά καλάθια, σήμα-κατατεθέν της μεγάλης ψυχής του, οι απαραίτητες βολές βρήκαν στόχο και οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν το κάστρο της Κίμκι το οποίο ήταν απόρθητο στην Ευρωλίγκα για σχεδόν δύο χρόνια.

Σταρ

Ενας μεγάλος, στο δεύτερο ημίχρονο, Κάιλ Χάινς ήταν ο καταλύτης της νίκης του Ολυμπιακού. Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Αμερικανός σέντερ τσέπης τα βάζει με ψηλότερους αντιπάλους και τους εκθέτει ανεπανόρθωτα. Προφανώς δεν είναι και η τελευταία. Ο Χάινς τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Απογοήτευση

Η άμυνα του Ολυμπιακού στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης. Προσφέρεται για ώρες προπονητικής ανάλυσης αλλά και για ώρες...κατσάδας από τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Ειδικά ο Πάουελ, όσο χρησιμοποιήθηκε, δεν μπορούσε να βρει αντίπαλο.

Μία μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό, αμέσως μετά τη μεγάλη απογοήτευση της απώλειας του Κυπέλλου και κόντρα σε μία ομάδα που είχε ξεχάσει να χάσει στο γήπεδό της. Επρεπε να κουραστεί ο αντίπαλος και όταν αυτό έγινε πραγματικότητα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλλε το νόμο της με απόλυτο τρόπο. Ωστόσο αλίμονο αν το κακό αγωνιστικό πρόσωπο των πρώτων 25 λεπτών αγνοηθεί και δεν αναλυθεί ενδελεχώς.

Tα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87

Κίμκι: Ογκουστιν 7, Φριτζόν 5, Κόπονεν 8, Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 19 (9ρ), Ρίβερς, Μόνια 4, Πλάνινιτς 17 (13ασ), Ντέιβις 20 (9ρ).

Ολυμπιακός: Χάινς 19 (6ρ), Λο 5, Αντιτς 11, Σπανούλης 19 (7ασ), Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10, Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 13, Κατσίβελης.

To live

16:46
Καλησπέρα σας!
16:47
Σε περίπου 40 λεπτά αναμένεται να ξεκινήσει το παιχνίδι της Χίμκι με τον Ολυμπιακό.
16:48
Στα χθεσινά (14/02) παιχνίδια...
16:50
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 86-69, Άλμπα - Μάλαγα 65-67, Μακάμπι - Μπαρτσελόνα 77-82, Εφές - Ρεάλ 74-72, Μπάμπεργκ - Ζαλγκίρις 87-88.
16:54
Η Χίμκι πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις στην Ευρωλίγκα φέτος.
16:54
Στην έδρα της παρουσιάζεται ιδιαίτερα δυνατή.
16:59
Μισή ώρα απομένει για την έναρξη του ματς.
17:00
Ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να πάρει την εκτός έδρας νίκη, απέναντι σε έναν επικίνδυνο αντίπαλο.
17:08
Ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 3-3 στην Ευρωλίγκα και η Χίμκι μετράει 4 νίκες και 2 ήττες.
17:13
Απομένουν 15 λεπτά για την έναρξη του ματς.
17:27
Ο Λόντσαρ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.
17:27
Άστοχοι οι φιλοξενούμενοι.
17:28
Κλέβει τη μπάλα ο Λο και ο Παπανικολάου κάνει το 2-2.
17:28
Άστοχος ο Λόντσαρ το ριμπάουντ από τον Αουγκοστίν.
17:31
Καλάθι και φάουλ από τον Παπανικολάου (7-7).
17:34

Κακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό σε όλες τις παραμέτρους του παιχνιδιού του. Εμφανίζεται πιο έντονο από ποτέ, τόσο σήμερα όσο και στους αγώνες με τον Παναθηναϊκό, το πρόβλημα στην ρακέτα. Η απουσία ενός ψηλού ο οποίος θα ελέγχει τα ριμπάουντ. Επιλογή του Μπαρτζώκα ως...καθαρό δυάρι, χωρίς να κρατάει πολύ μπάλα, ο Σπανούλης.

17:38

Πρώτα θα πρέπει να σταματήσει την Χίμκι ο Ολυμπιακός κάτι που δεν πράττει έως τώρα.

17:38
Άστοχος και ο Λο.
17:39
Ξανά άστοχος ο Λο, ριμπάουντ από τον Πλάνινιτς.
17:39
Φάουλ από τον Παπανικολάου.
17:39
Άστοχος ο Λόντσαρ.
17:40
19-15 με δύο πόντους από τον Βασίλη Σπανούλη.
17:41
23-17 με ακόμα δύο πόντους από τον Λόντσαρ.
17:42
Φάουλ του Πλάνινιτς.
17:42
2/2 βολές και 23-19 από τον Σερμαντίνι.
17:43
Άστοχος στο τελευταίο σουτ ο Νίλσεν. Το τρίτο δεκάλεπτο κλείνει με 23-19 για την Χίμκι.
17:43
Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο!
17:45
Καλάθι από τον Ντέιβις και 25-19.
17:45
Άστοχος σε τρίποντο ο Άντιτς, ούτε οι Ρώσοι θα σημειώσουν καλάθι.
17:53
Η μπάλα για τον Ολυμπιακό, από την πίεση του Σλούκα.
17:56

Με 32 πόντους σε 15 λεπτά από την Χίμκι, ο Ολυμπιακός οφείλει κάποια στιγμή να παίξει άμυνα. Γι αυτό θα μπει ο Κατσίβελης. Για να τον δούμε.

17:57
Φάουλ του Άντιτς στον Αγκοστίν.
17:57
2/2 βολές και 34-28.
17:58
Άστοχος ο Σπανούλης σε σουτ τριών πόντων.
18:00

Όσο περνά ο καιρός γίνεται όλο και πιο δύσκολο για τον Σπανούλη να είναι αποτελεσματικός. Γιατί; Διότι οι αντίπαλες ομάδες ανοίγουν την άμυνά τους καθώς δεν φοβούνται ότι θα δεχθούν πόντους από κάποιον ψηλό. Η δε...άμυνα, δεν συμμετέχει σε αυτόν τον αγώνα.

18:02
1/2 βολές από τον Ντέιβις και ο Πλάνινιτς έκανε το 39-31.
18:03
39-33, μειώνει ο Ολυμπιακός.
18:03
41-33 με καλάθι του Βίαλτσεκ.
18:03
Άστοχος ο Άντιτς και ο Ντέιβις ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (43-33).
18:04

Προσπάθησε ο Κατσίβελης αλλά φορτώθηκε φάουλ. Σοβαρό πρόβλημα η άμυνα κοντά στο καλάθι και πλέον στον Πλάνινιτς. Θα μπορούσε να δοκιμαστεί ένα πιο ψηλό σχήμα με Παπανικολάου; Οι 43 πόντοι λένε πολλά, δεν λένε όμως την τρομερή ευκολία που σκοράρει η Χίμκι. Σουτάκια χαλαρά, λέι απ χωρίς αντίπαλο.

18:05
43-35 με τον Άντιτς.
18:06
Το ημίχρονο κλείνει με την Χίμκι να προηγείται με 8 πόντους (43-35).
18:06
Επιστρέφουμε σε περίπου 15 λεπτά.
18:07

Δύο πράγματα οφείλει να βελτιώσει ο Ολυμπιακός και με ένα να...ασχοληθεί στο β μέρος. Καταρχάς θα πρέπει να αποκτήσει ρυθμό στο παιχνίδι του. Μία βαριά ομάδα όπως η Χίμκι, θα πρέπει να κουραστεί. Εν συνεχεία χρειάζεται να πάρει πόντους από άλλους περιφερειακούς για να αποφορτιστεί ο Σπανούλης. Το σημαντικό όμως, θα πρέπει να παίξουν άμυνα. Τρομερά παθητικοί όλοι οι παίκτες του Μπαρτζώκα.

18:22
Η μπάλα, όμως για τον Ολυμπιακό, καθώς μπερδεύτηκαν οι γηπεδούχοι.
18:24

H άμυνα του Σερμαντίνι και του Πρίντεζη μετατρέπει τους απλά καλούς ψηλούς της Χίμκι σε δίδυμο Ντάνκαν-Γκαρνέτ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

18:25
Κερδίζει φάουλ ο Πλάνινιτς στο 23'.
18:26
Στις βολές ο Πλάνινιτς. 1/2 και 50-37 στο 23'
18:27
Έχουμε τάιμ άουτ στο παιχνίδι, μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα με το χρονόμετρο
18:29

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μοιάζουν να μην θέλουν να...ενοχλήσουν τους αντιπάλους τους. Μεγάλη στιγμή του ευρωπαϊκού μπάσκετ: στο 25' οι διαιτητές ζητάνε βίντεο για να δουν μία...διεκδίκηση. Γι αυτό πάντα θα παίζουμε μεταξύ συγγενών και φίλων. Ότι του φανεί, του καθένα.

18:30
Στο 23' ο Παπανικολάου έκανε το 50-40 και πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού. 1/2 έχουν οι "ερυθρόλευκοι"
18:33
Λάθος της Χίμκι και ο Χάινς στον αιφνιδιασμό κάνει το 52-44. Θα έχει και βολή μετά το τάιμ άουτ. Στο 25' βρισκόμαστε αισίως
18:37

Επιτέλους ο Ολυμπιακός παίζει άμυνα. Είναι όμως άστοχος ο Παπανικολάου και γι αυτό η διαφορά δεν πήγε ακόμα πιο χαμηλά. Χρόνος υπάρχει, πρέπει να ανέβει ο ρυθμός για να κουραστούν οι γηπεδούχοι.

18:37
Φάουλ κερδίζει στην επόμενη φάση ο Σπανούλης. Είναι το 3ο του Λόντσαρ
18:37
Στα 2.48'' για το τέλος του γ' δεκ. ο Σπανούλης μειώνει σε 54-49 με 2/2 βολές
18:38
Σειρά του Ντέιβις να σκοράρει για το 56-49. Απάντηση με τρίποντο από τον Σπανούλη (56-52)
18:41
Αυτή τη φορά αστοχεί ο Ντέιβις στο τζαμπ σουτ. Το ίδιο και ο Σπανούλης στη συνέχεια. Μένει το 60-54 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.
18:42

Νέο πρόβλημα, παλιό πρόβλημα, μόνιμο πρόβλημα: δεν υπάρχουν ψηλοί να παίζουν σταθερά καλά. Να παίρνουν ριμπάουντ, να μπορούν να παίξουν άμυνα, να είναι σε θέση να τελειώσουν τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Ο Ολυμπιακός έκανε πολύ καλό πεντάλεπτο αλλά συνεχίζει να είναι ...μισή ομάδα. Όσο θα έχει κουράγια ο Χάινς να κάνει άλματα ΟΚ. Μετά; Ο Άντιτς είναι σε πολύ κακή κατάσταση το 2013, με εξαίρεση τον τελικό, και όταν οι αντίπαλοι ρίχνουν ψηλά κορμιά υπάρχει πρόβλημα. Η ταχύτητα αποτελεί τη μόνη λύση για την νίκη.

18:44

Στους 20 ο Πολ Ντέιβις. Ο Άντιτς έχει βγάλει όλες τις...φωτογραφίες.

18:45
Τρίποντο του Σλούκα που μειώνει στους τρεις (62-59)
18:45
Ο Κόπονεν απάντησε πάντως... 64-59
18:45
Στο 32' ο Σπανούλης με τρίποντο γράφει το 64-62
18:46

Μειώνει ο Ολυμπιακός με...επικό Σπανούλη αλλά δεν μπορεί να είναι μόνο αυτή η λύση. Ο Λαρισαίος σκοράρει, πασάρει, τα κάνει όλα. Μόνος όμως δεν γίνεται να νικήσει.

18:46
Ο Πλάνινιτς γράφει το 66-62. Απαντάει αμέσως η Χίμκι
18:47
Ο Σλούκας σε σουτ τριών πόντων. Αστοχεί...
18:47
Κάνει και το φάουλ στην επόμενη φάση
18:48
Στο 33' ο Πλάνινιτς γράφει το 68-62. Μείωσε σε 68-65 ο Άντιτς με τρίποντο
18:48
Στα 6.17'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Σλούκας με νέο τρίποντο ισοφαρίζει για πρώτη φορά σε 68-68
18:49

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν μπορεί να σταματήσει τον Πλάνινιτς, ελπίζει στην κόπωσή του. Μπορεί όμως η επίθεση να γυρίσει την μπάλα και η βαριά η Χίμκι θα δίνει... τόνους ελεύθερων τριπόντων. Ρίσκο μεν αλλά οι Ρώσοι ελπίζουν ότι θα τους βγει όπως και του Παναθηναϊκού.

18:52

3Χ6=18. Απλά μαθηματικά. Να πάρει και τα ριμπάουντ ο Ολυμπιακός.

18:53
Η Χίμκι προσπάθησε με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ να σκοράρει. Αλλά έχασε όλα τα σουτ που επιχείρησε
18:54
Στα 3.37'' πριν το τέλος ο Χάινς με επιθετικό ριμπάουντ γράφει το 70-75 και κερδίζει και το φάουλ.
18:54
Μέσα και η βολή για το 70-76. Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά στο +6 (70-76) στο 36'
18:54

Η φάση του αγώνα. Με τον Σπανούλη στον πάγκο ο Χάινς πετυχαίνει καλάθι και φάουλ. Μεγάλη προσοχή στις γρήγορες επιθέσεις που θα επιχειρήσει η Χίμκι.

18:56

Κλασικό ...ελληνικό λάθος. Με το που πήρε διαφορά ο Ολυμπιακός πήγε σε επιθέσεις 24''. Λάθος.

18:58
Επιθετικό ριμπάουντ του Ντέιβις και φάουλ του Λο. Το πρώτο του ήταν. Απ' έξω η μπάλα για τη Χίμκι
18:58

Πρώτη πολύ καλή άμυνα Άντιτς στον αγώνα.

19:00

Αμερικάνικο...τσαρούχι. Ο Χάινς παίζει μόνο με την καρδιά και τα καταφέρνει. Κι ελληνικό. Σπανούλης μόνος εναντίον όλων και +4. Απλά, πολύ απλά.

19:00
Στα 26,2'' πριν το τέλος ο Σπανούλης γράφει το 78-82
19:01
Έχουμε τάιμ άουτ στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός αγκαλιά με το "διπλό"
19:02

Τρομερά παθιασμένο παιχνίδι από τον Χάινς. Βοηθήθηκε από την απουσία για έξι λεπτά του Λόντσαρ να κάνει το παιχνίδι του. Ηρωϊκό εν πολλοίς μπάσκετ όμως ο Ολυμπιακός θέλει να κάνει την δουλειά του.

19:03
Φάουλ του Λο στον Πλάνινιτς. 1/2 και 79-82 στα 24,2''
19:03
Φάουλ του Λόντσαρ στον Σλούκα.
19:03

Τρία γκαρντ και συνεχόμενες βολές από τον Σλούκα.

19:08
Με τη λήξη ο Κόπονεν αστοχεί για τρεις. Τέλος αγώνα, ο Ολυμπιακός κερδίζει με 87-82 τη Χίμκι
19:08
Οι "ερυθρόλευκοι" σπάνε το αήττητο της Χίμκι
19:09
Σας ευχαριστούμε πολυ που παρακολουθήσατε το Live Blog. Καλό σας βράδυ!
19:09

Τέλος. Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό. Νίκη πρωταθλητή Ευρώπης κι εξηγούμαι γιατί: διότι οι ερυθρόλευκοι δεν έπαιξαν καλά για 27 λεπτά. Η Χίμκι τους κτύπησε σε όλες τις αδυναμίες τους, ιδιαίτερα την ρακέτα αλλά η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε υπομονή. Πρώτα με πιεστική άμυνα συγκράτησε τον Πλάνινιτς και μετά αφού δεν διαθέτει ψηλούς, πάτησε το γκάζι. Άνοιξε ο ρυθμός και η Χίμκι δεν κατάφερε να κρατήσει την διαφορά. Η νίκη όμως έχει πολλές...υποσημειώσεις για την συνέχεια. Τα έξι συνεχόμενα τρίποντα των πρωταθλητών γύρισαν τον αγώνα και δεν μπαίνουν πάντα. Η έλλειψη ψηλού καλύφθηκε στο τέλος από τον ...ηρωϊκό Χάινς, όμως μέχρι αυτό το σημείο ο Λόντσαρ και ο Ντέιβις έκαναν πάρτι. Οι 33 πόντοι στην τέταρτη περίοδο δεν θα ...συμβαίνουν συνέχεια όχι μόνο με σουτ. Αυτό που μετράει όμως είναι η πολύ μεγάλη νίκη η οποία στο τέλος του πρώτου γύρου τον καθιστά φαβορί για την πρώτη δυάδα. Μην ξεχνάτε ότι έχει στην έδρα του, πλην Σιένα, τις άλλες ομάδες.