Μπεσίκτας - Φενέρμπαχτσε 80-73

Με επιμέρους σκορ 47-27 στο δεύτερο ημίχρονο η Μπεσίκτας επικράτησε 80-73 της Φενέρμπαχτσε, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία του Top 16, και καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας στον πρώτο αγώνα απέφυγε την τελευταία θέση του ομίλου.

Οι δύο τουρκικές ομάδες διαγωνίστηκαν για το ποια είναι η... χειρότερη. Η Φενέρ προσπάθησε ν' αποφύγει τον τίτλο, μάταια όμως παρά το προβάδισμα των 13 πόντων που είχε στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η Μπεσίκτας ξύπνησε από το λήθαργο, ανέτρεψε μέχρι το 30' την εις βάρος της διαφορά και στην τελευταία περίοδο, έχοντας το μομέντουν, κατέκτησε τη νίκη, καλύπτοντας μάλιστα με τη βολή του Γιούινγκ στο φινάλε το -6 του αγώνα στην έδρα της Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 33-46, 59-59, 80-73

Μπεσίκτας: Γιούινγκ 17(2τρ, 8ρ, 4ασ), Γκιουλέρ, Ατσίκ 9(1), Βίντμαρ 10, Τσετίν, Μάρκοτα 16(1τρ, 7ρ), Κρίστοφερ 8(2), Μίναρντ 13(2), Ναλγκά, Οζέρ 7(2τρ, 6ρ)

Φενέρ: ΜακΚάλεμπ 9(1), Ερμίς 4(4ασ), Σάτο, Τρίπκοβιτς 12(4/5τρ), Άντερσεν 4, Πεκέρ 9, Σαβάς 14, Κάραμαν 10(1τρ, 6ρ), Μπογκντάνοβιτς 8(2), Πρέλντζιτς 3