Πρωταθλητής στην Κύπρο ο Κακιούζης

Mετά από 19 χρόνια η πόλη του Ζήνωνα πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ του Μιχάλη Κακιούζη επικράτησε με 71-76 στον τέταρτο τελικό σπάζοντας την έδρα του ΑΠΟΕΛ και έκανε το 3-1 κατακτώντας τον τίτλο

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο "Λευκόθεο" με τον Ντίξον να πετυχαίνει 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ είχε το αντίδοτο με τον Μοκόνγκο να σημειώνει 6 πόντους και να ωθεί τους γαλαζοκίτρινους στο να ολοκληρώσουν με προβάδισμα 2 πόντων τοπρώτο δεκάλεπτο.

Η συνέχεια κύλησε με στενή απόσταση του σκορ με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί το προβάδισμα ωστόσο η ΑΕΚ με πρωτεργάτες τους Παντελή και Ντίξον υπερκάλυψε τη διαφορά.

Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου απέκτησε σαφή προβάδισμα με τον ΑΠΟΕΛ να φτάνει με ένα σερί στην ισοφάριση (70-70) ωστόσο η ΑΕΚ με ψυχραιμία έφτασε στη νίκη και συνάμα στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-35, 51-57, 71-76

ΑΠΟΕΛ: Πόρτερ 13, Μοκόνγκο 10, Νεοφύτου 2, Τσαν 2, Κρέμεν 5, Στίγκερς 14, Μόρισον 11, Γουέλς 13, Ντέιβις 1

ΑΕΚ: Τατ 14, Ντίξον 20, Σβεντίνοβιτς 1, Σούμποτιτς 6, Γκαρσία 4, Κακιούζης 8, Φίσερ 6, Παντελή 8, Χάρισον 9