Κηφισιά - ΠΑΟΚ 97-92

Σε ένα συναρπαστικό ματς στο "Ζηρίνειο" η Κηφισιά κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 97-92. Τρομερή εμφάνιση από τον Κασελάκη για τους γηπεδούχους με 25 πόντους. Αποβλήθηκε στο φινάλε ο τεχνικός του Δικεφάλου, Σούλης Μαρκόπουλος για διαμαρτυρία.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι νίκησε

Καλύτερα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα με τον Χάτσερ να "πυροβολεί". Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολους πόντους με τους Χογκ και Κασελάκη για να κάνουν το 22-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με ένα σερί 10-3 στα πρώτα λεπτά της δεύτερη περιόδου η Κηφισιά κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Σούλη Μαρκόπουλο να μην μπορεί να βρει απάντηση.

Η απουσία του Σοφοκλή Σχορτσανίτη ήταν εμφανής και ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε κυρίως να "ψαλιδίσει" τη διαφορά με σουτ από την περιφέρεια. Τελικά το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με +10 και το σκορ στο 47-37. Ο ρυθμός παρέμεινε αμείωτος και στην επανάληψη. Οι Κασελάκης και Γκίκας για την Κηφισιά, αλλά και οι Χάτσερ-Βασιλειάδης από τον ΠΑΟΚ "πυροβολούσαν" από τη γραμμή του τριπόντου με αποτέλεσμα το σκορ να εκτοξεύεται.

Με μια αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 63-63 και τα έπαιξαν όλα για όλα στην τελευταία περίοδο. Εκεί μάλιστα κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια 7'' πριν τη λήξη όμως ο Τσόχλας αστόχησε σε μία ελεύθερη βολή, προκάλεσε ένα ξέσπασμα του προπονητή του Μαρκόπουλου που έφερε και την αποβολή του και κάπως έτσι γράφτηκε ο επίλογος. Η Κηφισιά με τον Γλυνιαδάκη από τη γραμμή των βολών έκανε το 97-92 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα:22-16, 47-37, 63-63, 97-92

Κηφισιά: Στίγκερς 4, Κασελάκης 25 (3), Χογκ 18, Ελ-Αμίν 23 (1), Γλυνιαδάκης 9, Χατζηνικόλας, Γκίκας 16 (4), Πόποβιτς, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος, Σμιθ 2.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 6, Βασιλειάδης 17 (2), Μαργαρίτης 9 (1), Μάρκοβιτς 10, Χάτσερ 22 (5), Λιάπης, Κακαρούδης 7 (1), Τσόχλας 6, Δέδας 3 (1), Κώττας 2, Ντούβνιακ 10 (1).

Ο άνθρωπος του αγώνα

Τρομερό παιχνίδι έκανε ο Λεωνίδας Κασελάκης. Ο άσος του ΠΑΟΚ σημείωσε 25 πόντους σε 37:17 λεπτά που αγωνίστηκε και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ.

Το φύλλο αγώνα

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Κηφισιά απέναντι στον ΠΑΟΚ και κατάφερε μάλιστα να τον "πιάσει" στην 5η θέση της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε "πολύ σκληρή για να πεθάνει", παρά την αντεπίθεση του δικεφάλου λίγο πριν το φινάλε.

16:38
Στο πρώτο γύρου του πρωταθλήματος η Κηφισιά είχε κάνει την μεγάλη έκπληξη κερδίζοντας στο "Παλατάκι" τον ΠΑΟΚ με 67-73
16:40
Στις 20 Γενάρη θυμίζουμε πως η Κηφισιά είχε ανακοινώσει "τη διακοπή της συνεργασίας της με τον αθλητή Ρόμπερτ Λόουερι. Η διοίκηση και η ομάδα του εύχονται καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στο νέο σταθμό της καριέρας του".
16:42
Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα
16:44
"Ξέρουμε ότι ο ΠΑΟΚ είναι μια καλή ομάδα και τελευταία έχει βελτιώσει πολύ το παιχνίδι του. Η αποστολή μας είναι πολύ δύσκολη το Σάββατο", δήλωσε ο καλαθοσφαιριστής της Κηφισιάς Μοχάμεντ Ελ Αμίν
16:46
"Μπροστά μας έχουμε τον αγώνα με την Κηφισιά, μία ομάδα από την οποία επίσης χάσαμε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Και φυσικά δεν έχουμε καμία άλλη επιλογή από τη νίκη. Είναι καλή ομάδα, με καλούς παίκτες και σίγουρα θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Θα πρέπει να δείξουμε στο γήπεδο γιατί είμαστε μία ομάδα Eurocup", ανέφερε μεταξύ άλλων ο καλαθοσφαιριστής του ΠΑΟΚ, Ούρος Ντούβνιακ ο οποίος την περασμένη σεζόν έπαιξε στην Κηφισιά
16:49
Η Κηφισιά σε 14 ματς έχει 21 βαθμούς και ο ΠΑΟΚ σε 14 ματς έχει 22 βαθμούς
16:53
Στις 31/01/2016 ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Αρη στο "Παλατάκι". Ο "Δικέφαλος" είναι έναν βαθμό πίσω από τους "κίτρινους" και με δεδομένο πως θα ακολουθήσει το ντέρμπι, έχει έναν ακόμη λόγο για να θέλει το "διπλό" στο σημερινό (23/1) παιχνίδι
16:54
Ο Τέπιτς είχε υποστεί ελαφρύ διάστρεμμα στον αγώνα με την Ολντενμπουργκ αλλά την Παρασκευή προπονήθηκε κανονικά
16:59
Ο ΠΑΟΚ την περασμένη σεζόν (2014-15) είχε νικήσει εκτός έδρας την Κηφισιά με 60-62
17:00
Ολα έτοιμα για να αρχίσει το ματς...
17:02
Τζάμπολ! Η πρώτη επίθεση είναι του ΠΑΟΚ.
17:03
Λάθος του ΠΑΟΚ. Ο Γλυνιαδάκης κάνει το 2-0 για την Κηφισιά.
17:03
Ξεμαρκαρίζεται και κάνει το 2-2 ο Μαργαρίτης.
17:06
Η Κηφισιά ξεκίνησε με τους: Στίγκερς, Κασελάκη, Ελ-Αμίν, Χογκ, Γλυνιαδάκη

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Μάρκοβιτς, Χάτσερ
17:07
Ανεβάζει ρυθμό ο ΠΑΟΚ. Ο Χάτσερ με τρίποντο κάνει το 7-9.
17:09
Δίποντο του Μαργαρίτη που ανεβάζει στο +4 τους φιλοξενούμενους.
17:10
Συνεχίζει το σερί ο ΠΑΟΚ. 7-13 με τον Τέπιτς.
17:10
Μειώνει με τον Γλυνιαδάκη η Κηφισιά 9-13.
17:12
Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Χογκ, η Κηφισιά κάνει το 13-13. Τάιμ άουτ!
17:14
Περνούν και μπροστά στο σκορ οι γηπεδούχοι με δίποντο του Ελ-Αμίν!
17:17
Και 17-13 τώρα με τον Χογκ.
17:18
Δύο χαμένες βολές από τον Μάρκοβιτς για τον ΠΑΟΚ και στη συνέχεια ο Χογκ κάνει το 19-13 για την Κηφισιά.
17:18
Σερί 12-0 τρέχουν οι γηπεδούχοι!
17:18
Τρίποντο από τον Μαργαρίτη που "ξεκολλάει" τον ΠΑΟΚ.
17:18
Απαντάει με νέο τρίποντο ο Γκίκας! 22-16.
17:20
Χαμένο τρίποντο για την Κηφισιά με τον Κασελάκη!
17:20
Λήξη πρώτου δεκαλέπτου: 22-16
17:23
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος
17:24
Τρίποντο για τον ΠΑΟΚ από τον Βασιλειάδη που κάνει το 22-19.
17:24
Ο Κασελάκης με δίποντο κάνει το 24-19 για την Κηφισιά.
17:26
Χαμένο τρίποντο του Βασιλειάδη και στη συνέχεια δίποντο από τον Ελ-Αμίν. Τάιμ άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο.
17:28
Ο ΠΑΟΚ δείχνει να έχει πρόβλημα, η Κηφισιά το εκμεταλλεύεται και αυξάνει την διαφορά της. Στο 32-19 τώρα με τον Κασελάκη να πετυχαίνει άλλους δύο πόντους.
17:29
10-3 το σερί στη δεύτερη περίοδο.
17:31
Με τον Ντούβνιακ ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 32-23
17:32
1/2 βολές από τον Χογκ και 33-23 για την Κηφισιά.
17:32
Δυσκολεύεται αρκετά ο ΠΑΟΚ χωρίς τον Σχορτσανίτη.
17:33
Ελευθερώθηκε και σούταρε ο Ελ-Αμίν για το 35-23.
17:37
Τρίποντο του Γκίκα και αμέσως απάντηση του ΠΑΟΚ με τον Δέδα! Στο 38-28 το παιχνίδι. Σταθερά μπροστά η Κηφισιά.
17:39
Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Κακαρούδη κάνουν το 38-33! Στους πέντε η διαφορά του ΠΑΟΚ.
17:39
Τάιμ άουτ για την Κηφισιά.
17:42
Κασελάκης και Χογκ ανεβάζουν και πάλι στους 9 τη διαφορά.
17:46
Ο Τσόχλας σκοράρει για τον ΠΑΟΚ και κάνει το 42-35.
17:46
1/2 βολές από τον Χογκ και 44-35.
17:49
Λήξη πρώτου ημιχρόνου με τρίποντο του Γκίγκα! Στο +10 η Κηφισιά: 47-37!
18:00
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
18:06
Γλυνιαδάκης, Ελ-Αμίν, Χογκ, Κασελάκης, Γκίκας για την Κηφισιά.

Τέπιτς, Χάτσερ, Μαργαρίτης, Κακαρούδης, Βασιλειάδης για τον ΠΑΟΚ.
18:07
Πρώτο καλάθι για το δεύτερο ημιχρονο από τον Κασελάκη 49-37.
18:09
Νέο δίποντο για την Κηφισιά από τον Ελ-Αμίν 51-37.
18:12
Ο Τέπιτς μειώνει προσωρινά σε 51-39, όμως δευτερόλεπτα αργότερα ο Γλυνιαδάκης ανεβάζει και πάλι τη διαφορά (53-39).
18:13
Τρίποντο του Χάτσερ και 53-42 για τον ΠΑΟΚ!
18:14
"Βροχή" τα τρίποντα! Αρχικά από τον Κασελάκη για την Κηφισιά και απάντηση από τον Βασιλειάδη για τον ΠΑΟΚ.
18:15
Τάιμ άουτ!
18:19
Στους πέντε πέφτει η διαφορά με τρίποντο από τον Χάτσερ!
18:20
Άμεση η απάντηση της Κηφισιάς με τον Κασελάκη, 61-53!
18:20
Κάρφωμα του Μάρκοβιτς για το 61-55
18:24
Σερί 4-0 από τον ΠΑΟΚ που με τους Τέπιτς και Κακαρούδη ρίχνει τη διαφορά στους 4 πόντους.
18:25
Ο Χάτσερ μειώνει στους 2 πόντους! 63-61
18:26
Και νέο δίποντο του Βασιλειάδη στη λήξη της τρίτης περιόδου που φέρνει το ματς στα ίσια! 63-63!
18:30
Με μία εύστοχη βολή ο Βασιλειάδης βάζει τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο! 63-64!
18:31
Τρίποντο του "μπαρουτοκαπνισμένου" Χάτσερ που κάνει το 63-67 για τον δικέφαλο!
18:31
2/2 βολές από τον Σμιθ. 65-67
18:33
Τρομερό ματς στο Ζηρίνειο! Στους δύο πόντους οι διαφορά.
18:35
Νέο τρίποντο του Κασελάκη για την Κηφισιά! Μπροστά και πάλι οι γηπεδούοι 70-67.
18:35
Και ο Ελ Αμίν κάνει το 72-67.
18:38
Αρχικά ο Βασιλειάδης μείωσε με δίποντο και στη συνέχεια απάντησε ο Ελ-Αμίν για την Κηφισιά.
18:38
3/3 βολές από τον Χάτσερ! 74-74!
18:41
Ξανά μπροστά στο σκορ οι γηπεδούχοι με δύο βολές του Ελ-Αμίν.
18:42
Ο Μαργαρίτης φέρνει το ματς στα ίσια 76-76!
18:42
Νέο δίποντο του Κασελάκη για το 78-76.
18:47
Άσχημη εξέλιξη για τον ΠΑΟΚ! Η Κηφισιά με ένα σερί 9-0 κάνει το 85-76!
18:47
Τρομερή εμφάνιση από τον Κασελάκη για τους γηπεδούχους.
18:52
01:55 για τη λήξη με την αγωνία στο ΄κόκκινο".
18:54
Τρίποντο του Γκίγκα που "σκοτώνει" τον ΠΑΟΚ! Στο +10 η διαφορά 1:20 για το φινάλε.
18:54
Ο αρχηγός της Κηφισιάς έχει 4/5 τρίποντα και 12 πόντους.
18:54
Απάντηση για τον ΠΑΟΚ με τρίποντοτ του Ντούβνιακ!
18:55
Και νέο τρίποντο του Χάτσερ που κάνει το 89-85!
18:56
Γρήγορο φάουλ πάνω στον Κασελάκη που πάει στις βολές. 27 δευτερόλεπτα για το φινάλε.
18:56
Χάνει την πρώτη!
18:57
Χάνει και τη δεύτερη ο Κασελάκης!
18:57
Δίποντο από τον Μάρκοβιτς για τον ΠΑΟΚ! 89-87!
18:57
Νέο γρήγορο φάουλ του ΠΑΟΚ στα 17''! Στους δύο η διαφορά.
18:58
Ο Γκίκας τώρα πάει στις βολές.
18:58
Βάζει την πρώτη βολή.
18:59
Μέσα και η δεύτερη! 91-87 και τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο!
19:01
Δίποντο από τον ΠΑΟΚ με τον Τσόχλα. 91-89!
19:01
9'' για το φινάλε.
19:02
Φάουλ της Κηφισιάς πάνω στο τρίποντο του Τσόχλα! Τρεις βολές για τον ΠΑΟΚ.
19:02
Έξω η πρώτη!
19:02
7'' για το φινάλε!
19:03
Τεχνική ποινή στον Σούλη Μαρκόπουλο!
19:04
Τεχνική ποινή και στον τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Τέλη Ζουρνατσίδη για διαμαρτυρία!
19:04
Αποχωρεί ο Σούλης Μαρκόπουλος και πηγαίνει στα αποδυτήρια.
19:05
Στο μεταξύ ο Τσόχλας βάζει τη δεύτερη βολή.
19:08
3'' για τη λήξη. 94-92 για τον ΠΑΟΚ με τον Χάτσερ και άμεσα φάουλ!
19:09
Στις βολές ο Γλυνιαδάκης τώρα.
19:09
Μέσα η πρώτη.
19:09
Χάνει τη δεύτερη, όμως παίρνει το ριμπάουντ η Κηφισιά!
19:10
2/2 βολές για την Κηφισιά και 97-92!
19:10
Αυτό είναι και το τελικό σκορ! Η Κηφισιά παίρνει σπουδαία νίκη με 97-92 στο Ζηρίνειο!