Τρίκαλα-Πανιώνιος 83-84 (παρ)

Με καλάθι του Κάρτερ στην τελευταία επίθεση της παράτασης, ο Πανιώνιος νίκησε τα Τρίκαλα με 84-83 και απέδρασε με το σημαντικό διπλό από τη Θεσσαλία.

Η εξέλιξη

Από την αρχή έγινε σαφές ότι δύο αντίπαλοι δεν θα έλυναν εύκολα τους λογαριασμούς τους. Τα Τρίκαλα είχαν φρεσκάδα και διατηρούσαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως ποτέ δεν κατάφεραν να ξεφύγουν με περισσότερους από πέντε πόντους (39-34 ημίχρονο). Ο κουρασμένος Πανιώνιος, παρά τα πολλά λάθη του, πέρασε μπροστά στη συνέχεια αλλά στο τέλος ο Πορίνι ισοφάρισε το ματς και το έστειλε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο τα Τρίκαλα απέκτησαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (83-79) αλλά ο Πανιώνιος απάντησε με τρίποντο του Λάγκφορντ (83-82) και το νικητήριο καλάθι του Κάρτερ (83-84).

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Κάρτερ γιατί πέτυχε το νικητήριο καλάθι.

2. Ο ΜακΚόλουμ γιατί κράτησε όρθιο τον Πανιώνιο σε δύσκολες στιγμές.

3. Ο Εβανς διότι δεν βγήκε στιγμή και είχε 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

4. Ο Πορίνι με 18 πόντους και 4 ασίστ.

5. Ο Λάνγκφορντ γιατί είχε ένα κρίσιμο τρίποντο στην παράταση.

Το φύλλο αγώνα

Ο Πανιώνιος έκανε δέκα περισσότερα λάθη από τα Τρίκαλα αλλά νίκησε γιατί οι παίκτες έδειξαν ότι είχαν πνεύμα νικητή ακόμα και κάτω από πολύ δύσκολες καταστάσεις. Οι γηπεδούχοι απέδειξαν ότι στην έδρα τους δεν φοβούνται κανέναν αλλά έχασαν μία μεγάλη νίκη στις λεπτομέρειες.