Πανιώνιος-Μαρούσι 97-57

Παίζοντας με πολλή σοβαρότητα, ο Πανιώνιος νίκησε το Μαρούσι με 97-57.

Δεν είχε πολλά να κάνει ο Πανιώνιος απέναντι σε έναν αποκαμωμένο, από κάθε πλευράς, αντίπαλο. Δεν επέτρεψε στον Κόμματο να πάρει σουτ, έτρεξε στην επίθεση και...τέλος.

Το 10-8 του πέμπτου λεπτού, έγινε πολύ γρήγορα 16-8 χάρις στα τρίποντα από τον Νάτζφεϊ και τον Ντίμπλερ. Το 23-12 πάντως μειώθηκε σε 23-18 στο 12 χάρις στα ηρωϊκά του Γκαγκαλούδη, χωρίς όμως να υπάρξει περαιτέρω αντίδραση από τους φιλοξενούμενους. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Πανιώνιος πέτυχε 10 πόντους στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, για να προηγηθεί 46-22.

Το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν... λιοντάρια-χριστιανοί.

Σταρ

Ο Τζον Ντίμπλερ βρήκε ελεύθερα σουτ και θέρισε. Ο Αμερικανός θυμίζει πολύ τους ξένους τύπου Τούλσον, στα καλά χρόνια της Α1.O Σαρικόπουλος αποτελεί μια από τις περιπτώσεις των σχετικά νέων παικτών που απαιτείται να μην χαθεί. Έπαιξε καλά χωρίς δυνατούς αντιπάλους, να τον δούμε στα πιο δύσκολα.