KAOΔ-Πανιώνιος 62-64

Μετά από σκληρό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο Πανιώνιος νίκησε 64-62 τον ΚΑΟΔ μέσα στη Δράμα και έκανε θετική πρεμιέρα στο νέο πρωτάθλημα.

Ετσι κρίθηκε

Το παιχνίδι ήταν κλειστό αφού και οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα. Ο Πανιώνιος είχε πάντως καλύτερο ξεκίνημα αφού με μπροστάρη τον Παππά προηγήθηκε με 23-18. Ο ΚΑΟΔ όμως, πολύ καλύτερος στα ριμπάουντ, κυρίως τα επιθετικά βρήκε τον τρόπο να περάσει μπροστά (29-26, 35-30) και να δείξει στον αντίπαλό του ότι ο δρόμος προς τη νίκη ήταν μακρύς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα (46-53) εκμεταλλευόμενοι και τη μεγάλη αστοχία του ΚΑΟΔ στις ελεύθερες βολές. Μπαίνοντας στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έπαιξε με τη φωτιά (58-59) αλλά τόσο ο Ζάρας όσο και ο Πάλμερ αστόχησαν σε κρίσιμα σουτ.

Σταρ

Δεν ξεχώρισε κάποιος περισσότερο από τους υπόλοιπους νικητές, ωστόσο ο Νίκος Παππάς ήταν ο πρώτος σκόρερ και ο άνθρωπος που έδειξε το δρόμο στους συμπαίκτες του στην αρχή.

Απογοήτευση

Ο ΚΑΟΔ έριξε στον κάλαθο των αχρήστων 13 ελεύθερες βολές. Τις μισές να έχει βάλει, θα είχε φύγει νικητής από το γήπεδο.