ΠΑΟΚ - Κολοσσός 68-63

Έστω και δύσκολα, ο ΠΑΟΚ σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα (68-63 τον Κολοσσό) και επανήλθε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Έτσι κρίθηκε

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (6-6 στο 4') και να είναι αρκετά άστοχες. Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις στη συνέχεια, αλλά η αντίδραση του ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει. Μέχρι εκείνο το διάστημα ο "δικέφαλος" δεν άφηνε το σύλλογο της Ρόδου να κάνει το παιχνίδι του και κυρίως να "τρέξει", αλλά η διαφορά μειώθηκε προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-17).

Η ομάδα του Μηνά Γκέκου προηγήθηκε 22-20, αλλά τα πράγματα άλλαξαν στην συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι, "γύρισε" το ματς (25-22) και με δύο τρίποντα από τους Δέδα και Χαριτόπουλο, διαμορφώθηκε το 31-20 (σερί 11-0).

Σε εκείνο το σημείο ο Κολοσσός "ξύπνησε" και μείωσε σε 31-27 (ο Τσαλδάρης ήταν πολύ "ζεστός" έχοντας ήδη τρίποντα), αλλά ο Δέδας έδωσε τη λύση έξω από τα 6.75 (36-30), σε ένα σημείο που ο "δικέφαλος" άρχισε να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν σταθερά μπροστά (40-33), πάντως, και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 44-33 (στο 40-33 κέρδισε φάουλ ο Χαραλαμπίδης και στη συνέχεια δόθηκε τεχνική ποινή στον Κολοσσό). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ξεχώρισαν οι Χαραλαμπίδης (13 πόντους) και Χαριτόπουλος (12 πόντους).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Κολοσσός πήρε βοήθειες από τους "κοντούς" του και συγκεκριμένα τους Καλαμπόκη και Τσαλδάρη, με συνέπεια το σκορ να γίνει 46-41. Ο Κασελάκης, πάντως, με τρίποντο ξεμπλόκαρε τον ΠΑΟΚ (49-41) και με καλάθι του ΜακΓκραθ, η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό πόντων (51-41). Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν και το ταμπλό στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έγραψε 56-50.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος, με συνέπεια ο Κολοσσός να μειώσει αρχικά στον πόντο (56-55) και εν συνεχεία να ισοφαρίσει (58-58). Ο "δικέφαλος", πάντως", έκανε ένα σερί 6-0 και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των φιλοξενούμενων, καθάρισε το παιχνίδι.

Αστέρι

Ο ΜακΓκραθ. Έδωσε επιθετικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία, ενώ σημείωσε 14 πόντους.

Απογοήτευση

Η αστοχία των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά. Ό,τι έχτισαν με τόσο κόπο, το γκρέμισαν με τις βεβιασμένες κινήσεις τους.