Εντυπωσιακή επιστροφή Κάρι και νίκη στην παράταση για Γουόριορς

Ο Στεφ Κάρι είναι και πάλι εδώ. Ο σούπερ σταρ των Γουόριορς επέστρεψε στη δράση και κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω στο 4ο ματς με τους Μπλέιζερς προκειμένου να φτάσει η ομάδα του στη νίκη (132-125), μέσω παράτασης και να κάνει το 3-1 στη σειρά.

Με τους Μπλέιζερς να έχουν προβάδισμα 10 πόντων (67-57) στο ημίχρονο του 4ου αγώνα με τους Γουόριορς στο Πόρτλαντ, ο Στιβ Κερ αποφάσισε να... ρίξει για τα καλά στο παιχνίδι τον Στεφ Κάρι.

Ο σούπερ σταρ του Γκόλντεν Στέιτ έπαιξε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό που τον είχε κρατήσει εκτός στα τελευταία ματς των Γουόριορς και ήταν αυτός που με την εντυπωσιακή εμφάνιση του, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να δώσει στην ομάδα του τη νίκη στην παράταση με 132-125 (111-111 η κανονική διάρκεια).

Ο Κάρι αγωνίστηκε για 36' 34" και πέτυχε 40 πόντους, έχοντας παράλληλα 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Βέβαια άρχισε να "ζεσταίνεται" προς το τέλος του αγώνα, όταν η ομάδα του τον είχε πραγματικά ανάγκη. Στην παράταση μάλιστα πέτυχε τους 17 από τους 21 πόντους των Γούοριορς!

Ο Κλέι Τόμπσον που πέτυχε αρκετά κρίσιμα καλάθια, τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 23 πόντους, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν πέτυχε 21.

Για τους ηττημένους, που κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2, ο Ντάμιαν Λίλαρντ ήταν πολύ καλός σε ένα ακόμη ματς, πετυχαίνοντας 36 πόντους, ενώ είχε ακόμη 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Από κοντά σε απόδοση και ο ΜακΚόλουμ με 24 πόντους στο ενεργητικό του.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-18, 67-57, 85-86, 111-111, 125-132 (παρ.)