Σλοβενία - Ελλάδα 71-79

Η Εθνική άφησε πίσω της την εμφάνιση και τη βαριά ήττα από τη Λιθουανία και κόντρα στη -σαφώς πιο υποδεέστερη Σλοβενία- έδειξε το καλό της πρόσωπο και νίκησε 79-71.

Ούσα βελτιωμένη σε πολλούς τομείς σε σχέση με το φιλικό του Σαββάτου, ορεξάτη στην επίθεση και δυνατή στην άμυνα, η Εθνική ομάδα έκανε ό,τι έπρεπε για να νικήσει τους Σλοβένους στο φιλικό της Κυριακής.

Ο Κατσικάρης άφησε εκτός αποστολής τον Μπόγρη και τον Γιάνκοβιτς, ενώ οι Γλυνιαδάκης και Αθηναίου δεν αγωνίστηκαν καθόλου.

Τη Δευτέρα η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει το τουρνουά του Κάουνας κόντρα στη Νέα Ζηλανδία (τζάμπολ στις 17:15).

Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 4-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως στη συνέχεια οι διεθνείς μας ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν με σερί 13-0 να ξεφύγουν με εννέα πόντους (13-4).

Αυτό ήταν το έναυσμα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να κρατήσει χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα και να το ανεβάσει στο +13 μετά το κάρφωμα του Αντετοκούνμπο. Στη δεύτερη περίοδο η Σλοβενία αντέδρασε και σε αυτό έπαιξε ρόλο ένα μικρό "μπλακ-άουτ" που έπαθε η Ελλάδα που έδειχνε να δυσκολεύεται να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Εξ ου το 12-25 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε 30-38 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σλοβενία μείωσε ακόμα περισσότερο (37-40) και κάπου εκεί το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, χωρίς όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χάσει το προβάδισμα στο σκορ. Σε αυτό βοηθούσαν είτε ο Σλούκας είτε ο Πρίντεζης είτε ο Καϊμακόγλου.

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική άντεξε στην πίεση των Σλοβένων και μάλιστα ανέβασε ξανά τη διαφορά για να έρθει το τελικό 79-71.

Δεκάλεπτα: 25-12, 38-30, 59-49, 79-71.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 1, Βασιλειάδης 13, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 20, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 7, Βουγιούκας 4, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 3, Αθηναίου, Αντετοκούνμπο 5.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 10, Σλόκαρ, Πρέπελιτς 8, Μούριτς 4, Μπλάζιτς, Ζούπαν, Γκόραν Ντράγκιτς 14, Ζόραν Ντράγκιτς 12, Λόρμπεκ 11, Κλόμπουτσαρ 8, Νίκολιτς, Όμιτς 4.

Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα όποτε υπάρχει νέα καταχώρηση - δεν χρειάζεται refresh