Φάση των 16: Συνεχίζει ακάθεκτη η Ντόρτμουντ

Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Ντόρτμουντ απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, αλλά με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος πήρε τη νίκη (2-0) και μαζί και την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Η Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Οι "Βεστφαλοί" παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές και τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στον πάγκο. Αντίθετα, ο έτερος Έλληνας της αναμέτρησης, Κώστας Σταφυλίδης ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα των γηπεδούχων.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Τόμας Τούχελ πέρασε στον αγώνα τον Παπασταθόπουλο, ενώ στο 61' ο Ομπαμεγιάνγκ "ξεκλείδωσε" την αντίπαλη άμυνα και άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μιχιταριάν με δικό του τέρμα έκανε το 2-0, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων για πρόκριση.

Άουγκσμπουργκ (4-2-3-1): Χιτζ, Βερχάεγκ, Χονγκ, Κλαβάν, Σταφυλίδης, Κορ, Μπάιερ, Μοράβεκ (71' Τροχόφσκι), Μπομπαντίγια (73' Καουμπί), Κου (64' Εσβέιν), Τζι

Ντόρτμουντ (4-3-3): Μπoύρκι, Σμέλτζερ, Χούμελς, Μπέντερ (46' Παπασταθόπουλος), Πίστζεκ, Γκιντογάν (84' Γκίντερ), Βέιγκλ, Κάστρο, Ομπαμεγιάνγκ, Ράμος (58' Καγκάβα), Μιχιταριάν