Φάση των 16: Η γκολάρα του Αλόνσο έδωσε την πρόκριση στην Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε κόντρα στην αξιόμαχη Ντάρμσταντ, αλλά τελικά επικράτησε με 1-0 χάρη στο εξαιρετικό γκολ του Τσάμπι Αλόνσο και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

H μαχητική Ντάρμσταντ έβαλε... δύσκολα στην Μπάγερν Μονάχου, η οποία τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 χάρη στα γκολ των Τσάμπι Αλόνσο. Οι Βαυαροί είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν χώρους προς την αντίπαλη εστία εξαιτίας της εξαιρετικά στημένης άμυνας των φιλοξενούμενων. Τελικά, στο 40ό λεπτό, μίλησε η ποιότητα του Τσάμπι Αλόνσο, ο οποίος έδωσε τη λύση με ένα γκολ-ποίημα από τα 35 μέτρα. Ο Ισπανός άσος εξαπέλυσε ένα μονοκόμματο σουτ, το οποίο κατέληξε στο δεξί "Γ" του Κρίστιαν Ματένια.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να "καθαρίσουν" με την υπόθεση νίκη, αλλά το γυριστό σουτ του Τόμας Μίλερ πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι. Οι παίκτες της Ντάρμσταντ προσπάθησαν να αντιδράσουν, ανέβασαν την απόδοση τους κι είχαν δύο καλές στιγμές με τους Χέλερ (56') και Βάγκνερ (71'). Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι απέκτησε φρενήρη ρυθμό, με την Μπάγερν να κυνηγάει το γκολ ώστε να "κλειδώσει" την πρόκριση. Στο 80', ο Κίνγκσλεϊ Κομάν έκανε το ανάποδο ψαλίδι από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ματένια έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μπάγερν Μονάχου (4-3-3): Νόιερ, Κίμιχ, Χάβι Μαρτίνεθ, Μπόατενγκ, Ραφίνια, Τσάμπι Αλόνσο, Λαμ (87' Ρέντε), Βιδάλ (66' Τιάγκο), Μίλερ, Κομάν (92' Κίρχοφ), Λεβαντόφσκι.

Ντάρμσταντ (4-2-3-1): Ματένια, Γκάρικς, Σουλού, Ραΐκοβιτς, Ντίαζ, Γκόντορφ, Βράντσιτς (76' Ράους), Νιεμάιερ (87' Στροχ-Ένχελ), Κέμπε (81' Ζάιλερ), Χέλερ, Βάγκνερ.